Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

14 dzień kwietnia – to Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Pozwól sobie pomóc

Facebook Twitter

Jedna z wielu okazji, by otwarcie rozmawiać o problemach rodzin alkoholowych i informować o działaniach, które mają pomóc wyjść z nałogu i wytrwać w trzeźwości. W Wodzisławiu osoby dotknięte uzależnieniem wspierają pracownicy Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia.

A problem jest i to niemały:

Jest to ogromny problem, generalnie, nie tylko na terenie naszego miasta czy okolic. Kiedy w rodzinie alkoholowej jest osoba, która jest uzależniona, spożywa ten alkohol w sposób niewłaściwy, to cała rodzina na tym cierpi. Najbradziej te osoby trzeźwe, które muszą z tym funkcjonować, jakoś żyć. Najbardziej pokrzywdzone są dzieci, młodzież, która nie jest w stanie otrzymać od rodziców oparcia, wspracia, tak jakby tego potrzebowała. To są osoby, które w jakiś sposób muszą radzić sobie same i to są bardzo inteligentne osoby, które rzeczywiście świetnie sobie radzą, ponieważ wypracowały sobie przez lata ten sposób radzenia sobie, które potrafią poradzić sobie z wieloma problemami, gdzie człowiek, który nie jest przyzwyczajony do takich trudów życia nie raz by sobie z nimi nie poradził.

– mówi psychoterapeutka Katarzyna Bosowska z wodzisławskiej poradni. Co tydzień trafia tam kilkanaście osób potrzebujących pomocy: uzależnionych i ich rodzin. Alkohol to ich codzienność:

Teraz stało się to zwyczajną modą, która promuje takie używki. Młodzi ludzie, którzy coraz częściej trafiają na różnego rodzaju formy leczenia, czy to stacjonarne czy ambulatoryjne, po prostu nie wyobrażają sobie jakiejkolwiek imprezy czy spotkania towarzyskiego bez alkoholu, już nie mówię o innych używkach. Właśnie może dlatego, że te inne używki – narkotyki i dopalacze stają czymś z wyższej półki, to alkohol stał się zupełną normą, czymś – wydaje się bezpiecznym, łatwo dostępnym. Jest czymś takim jak kanapki na imprezie.

Alkohol to bardzo niebezpieczna używka, siejąca spustoszenie w naszym organizmie. Warto mieć tego świadomość i nie zwlekać z szukaniem pomocy:

Bardzo ważna jest świadomość osób, które żyją z alkoholikami, że taki problem istnieje społecznie i nie jest to tylko ich osobista sprawa. Ważne jest wyjście po pomoc, wyjście z tej puszki zamknięcia, tajemnicy. Tylko wtedy człowiek, który zdecyduje się porozmawiać z kimś o tym, dowie się, co może zrobić dalej, jak może pomóc, jak może sam się zachowywać, jakiej pomocy sam może oczekiwać, jaką może uzyskać. Tylko wtedy, kiedy ten temat tabu zostanie złamany, jest szansa, że jeżeli sprawa wyjdzie na światło dzienne, to będzie można coś z tym zrobić, będzie można wesprzeć tą rodzinę, pomóc, pokierować, sposób jest bardzo wiele. Tylko bardzo ważne jest, żeby złamać tajemnicę.

Dzisiejsze (14.04.) święto służy promocji trzeźwego stylu życia:

Nie chodzi już tylko i wyłącznie o utrzymanie abstynencji, bo przecież nie każdy człowiek jest człowiekiem z problemem alkoholowym i pije w sposób, który zagraża jego życiu lub zdrowiu – chociaż może tak się stać. Istotne jest to, żeby pokazać ludziom, że można bawić się na trzeźwo, że można funkcjonować na trzeźwo, można nawiązywać przyjaźnie na trzeźwo, więc różnego rodzaju promowanie tej trzeźwości – przez ulotki, przez audycje różnego rodzaju. Wydajemy również kwartalnik w naszej poradni, który rozchodzi się do całego powiatu, w którym młodzież pisze o swoich sprawach, o doświadczeniach związanych i z piciem rodziców, i z trzeźwością, i z problemami różnego typu i wszelkiego tego rodzaju inicjatywy, gdzie można pokazać, że ta trzeźwość jest ważna, że jest młodzież, która umie czerpać z tego radość i sobie poradzić.

Na co dzień osoby z problemami mogą kontaktować się ze specjalistami dzięki telefonowi zaufania:

Na który mogą dzwonić osoby z różnymi problemami, pytaniami, mogą się dowiedzieć, gdzie mogą uzyskać pomoc. Ten telefon zaufania jest dostępny codziennie od godziny 8.00 do 20.00. Prowadzimy różnego rodzaju formy pomocy. (…)

Telefon zaufania przy Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Wodzisławiu: 733 933 343.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj