Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bądź ostrożny w górach!

Facebook Twitter

360 razy, tyle interwencji od początku roku mieli ratownicy beskidzkiego GOPR-u. Ruszyły ferie, więc szacuje się, że zapisów w raportach będzie więcej. W szczegółach wygląda to tak: ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR odnotowali 340 wypadków narciarskich oraz 20 wypadków górskich. Żeby było ich mniej ratownicy szkolą, radzą, przestrzegają.

#Odpowiednia odzież

Wybierając się na wędrówkę po górach nigdy nie możemy być pewni, że wrócimy o zakładanej przez nas porze. Dlatego też, wybierając się w góry trzeba ubrać się ciepło i wygodnie – najlepiej nakładając na siebie klika warstw odzieży. Niezależnie od warunków atmosferycznych warto także założyć odzież termoaktywną. Potrzebnym elementem każdej wędrówki powinna być: nieprzewiewna kurta, ciepła czapka oraz rękawice, a także nieprzemakalne buty z rakami. Wychodząc w góry, należy pamiętać, aby w plecaku znalazł się termos z gorącą i słodką herbatą oraz sama czekolada, pozwoli to na szybki zastrzyk energii.

#Zaplanuj trasę

Istotnym elementem każdej wędrówki jest trasa, jaką będzie ona przebiegać. Dlatego też, planując wycieczkę szlakami  należy oszacować czas wyprawy, mając na uwadze fakt, że zimą warunki atmosferyczne są dużo trudniejsze. –Turyści, którzy wybierają się na wyprawę po górach, bardzo często myślą, że w zimie spaceruje się podobnie jak w trakcie lata. Nic bardziej mylnego – zimą, warunki w górach są bardziej zmienne i przede wszystkim sama wędrówka trwa dłużej, ponieważ ze względu na oblodzenia chodzi się zdecydowanie wolniej. Co więcej, zimą niektóre trasy mogą być po prostu niedostępne dla turystów i zdecydowanie łatwiej można zabłądzić – ostrzega Jerzy Siodłak, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

#Postaw na nowoczesne technologie

Pamiętaj o numerze alarmowym 985. Nieodłącznym gadżetem naszego codziennego życia jest smartfon, dlatego też wybierając się w wycieczkę w góry nie zapominajmy o power bankach, które mogą utrzymać odpowiedni stan baterii w naszym telefonie. Ponadto, wybierając się w góry należy zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa. To np. aplikacja „Pomoc w Górach”, jest darmowa i została stworzona dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. Ratownicy widzą, co dzieje się z turystami na szlaku, ponieważ aplikacja co 10 minut informuje o bieżącym położeniu danej osoby (po uprzednim zalogowaniu się przez użytkownika) wraz z danymi kontaktowymi do niej.

Apelujemy do wszystkich turystów o współpracę z nami i korzystanie z tej aplikacji w trakcie górskich wędrówek. Pozwoli nam to szybciej zlokalizować miejsce zdarzenia i zdecydowanie przyśpieszyć akcję ratowniczą. Również osoby wędrujące po górach mogą czuć się bezpieczniej, mając przy sobie takie narzędzie  – mówi Jerzy Siodłak, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Z aplikacji „Pomoc w Górach” korzysta prawie 4 tys. osób.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024