Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie
10 dni z muzyką organową, chóralną i kameralną. W Cieszynie od środy (16.10.) okazja do wybrania się na koncerty w kościołach po polskiej i czeskiej stronie granicy. Organizatorzy na inaugurację zapraszają do Kościoła Jezusowego w Cieszynie.
16 X, godz. 18.00 – Kościół Jezusowy w Cieszynie – KONCERT INAUGURACYJNY – VIVA MUSICA
MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA pod dyrekcją ANDRZEJA AFFELTOWICZA
Magdalena Porada– fagot
Daniel Łukawski – puzon
Program koncertu:
- Ferdinand David (1810 – 1873) – concertino op.12 na fagot i orkiestrę
- Ferdinand David (1810 – 1873) – concertino Es – dur na puzon i orkiestrę
- Józef Haydn (1732 – 1809) – Symfonia D – dur nr 104 „z dudami”
17 X, godz. 18.00 – Ewangelicki kościół „Na Rozvoju” w Czeskim Cieszynie – PROMĚNY
ALEŠ BÁRTA – organy
Kwartet saksofonowy w składzie:
ROMAN FOJTÍČEK – saksofon sopranowy
RADIM KVASNICA – saksofon altowy
OTAKAR MARTINOVSKÝ – saksofon tenorowy
ZDENKO KAŠPAR – saksofon barytonowy
Program koncertu:
- Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Fuga sopra il Magnificat
- Czeski anonim z XVIII w. – Fuga in sol minore
- Tomáš Hanzlík (*1972) – In furto est opus dolo
- Antoní Dworzak (1841 – 1904) – Preludium D–dur i Fuga g–moll
- A. Dworzak – Preludium i Polka z czeskiej suity op.39
- Franciszek Liszt (1811 – 1886) – Preludium i fuga na tema B-A-C-H
- Pascal Proust (*1959) – Soir
- Leon Boëllmann (1862 – 1897) – Toccata / z Suity gotyckiej Op.25
- Walter S.Hartley (*1927) – Antiphonal Prelude
18 X, godz. 18.00 – Kościół Czeskobraterski w Czeskim Cieszynie – KYTAROVÝ RECIÁL LUBOMÍRA BRABCE
LUBOMÍR BRABEC – gitara
Program koncertu:
- Mateo Carcassi (1792 –1853) – Andantino
- Fernando Sor (1778 – 1839) – Allegretto
- F. Sor – Etiuda
- F. Sor – Wariacje na temat „Nel cor piu non mi sento“
- Francisco Tarrega (1852 – 1909) – Lagrima a Adelita
- F. Tarrega – Pavana
- F. Tarrega – Alborada
- F. Tarrega – Marieta
- F. Tarrega – Walc
- F. Tarrega – Estudio brillante
19 X, godz. 18.00 – Ewangelicki kościół „Na Nivach” w Czeskim Cieszynie – S NOVOU PÍSNÍ STALETÍM
ANNA TOMANEK – organy
CHÓR MIESZANY „CANTICUM NOVUM” pod dyrekcją LESZKA KALINY
Program koncertu:
- Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Preludium h-moll (BWV 544)
- Mieczysław Surzyński (1866 – 1924) – Improwizacje na temat pieśni „Święty Boże”
- Francesco Bianciardi (1571 – 1607) – Dum medium silentium
- Sergiej Rachmaninow (1873 – 1943) – Bogorodice Djewo, radujsja
- Grzegorz G. Gorczycki (1667 – 1734) – Tota pulchra es Maria
- Stanisław Moniuszko (1819 – 1872) – Ojcze nasz
- Feliks Nowowiejski (1887 – 1946) – Parce Domine (z orator. Znalezienie Świętego Krzyża)
- Anton Bruckner (1824 – 1896) – Locus iste
- A. Bruckner – Christus factus est
- A. Bruckner – Ave Maria
- A. Bruckner – Os iusti
- Antonio Lotti (1667 – 1740) – Crucifixus
- Georgius Deakbardos (1905 – 1991) – Eli, Eli
- Antonín Tučapský (*1928) – Pater meus
- Francis Poulenc (1899 – 1963) – Salve Regina
- Mirko Krajči (*1968) – Ave Maria
- Romuald Twardowski (*1930) – Regina coeli
- Zdeněk Lukáš (1928 – 2007) – Pater Noster
- John Rutter (*1945) – Cantate Domino
- Romuald Twardowski (*1930) – Alleluja
20 X, godz. 18.00 – Ewangelicki kościół „Na Rozvoju” w Czeskim Cieszynie – VEČERNÍ ROMANCE S JAROSLAVEM SVĚCENÝM
JAROSLAV SVĚCENÝ – skrzypce
ŽOFIE VOKÁLKOVÁ – flet
ZBYŇKA ŠOLCOVÁ – harfa
Program koncertu:
- Anselme Vinée (1847 – 1921) – Intermezzo i Allegro na flet, skrzypce i harfę
- Niccolo Paganini (1782 – 1840) – Centone di Sonate na skrzypce i harfę
- Gioacchino Rossini (1792 – 1868) – Il Barbiere di Sevilla – duo na flet i skrzypce
- Jules Massenet (1842 – 1912) – Meditation Thais na skrzypce i harfę
- Jaroslav Svěcený (*1960) – Strings for New York – Story of Manhattan
- Ernesto Lecuona (1895 – 1963) – Malaguena na harfę solo
- Zdyňka Šolcová (*1967) – Romans na skrzypce i harfę
- John Rutter (*1945) – Suita Antiqua na flet i harfę – Walz, Chanson, Ostinato
- Camille Saint-Saëns (1835 – 1921) – Romans andaluzyjski na skrzypce i harfę
- Jacques Ibert (1890 – 1962) – Deux Interludes na flet, skrzypce i harfę
21 X, godz. 18.00 – Ośrodek Kulturalno Społeczny „Střelnice” w Czeskim Cieszynie – HUDBA KRÁLOVEN
MUSICA DOLCE VITA w składzie:
DANIELA DEMUTHOVÁ – mezzosopran
MARIO MESANY – flet
ZBYŇKA ŠOLCOVÁ – harfa
Program koncertu:
- Sv. Hildegarda von Bingen (1098 – 1179) – O virtus sapientie
- Francesca Caccini (1587 – c.1637) – Per la piú vaga e bella
- Marianne von Martinez (1744 – 1812) – Allegro E–dur
- Barbara Strozzi (c.1619 – 1664) – Spesso per entro al petto
- Maria Teresia von Paradis (1759 – 1824) – Sicilliano
- Královna Marie Antoinette (1755 – 1793) – Petit Piece
- Queen Liliuokalani (1838 –1916) – Aloha Oe
- Fanny Mendelssohn–Hensel (1805-1847) – Suleika
- Clara Schumann (1819 – 1896) – Toccatina
- Alma Mahler (1879 – 1964) – Bei dir ist es traut
- Sylvie Bodorová (1954) – Léthé
- Zbyňka Šolcová (1967) – Láska v dešti
- Cecile Chaminade (1857 – 1944) – Écrin
- Pauline Viardot (1821 – 1910) – La Barque de L´amour
22 X, godz. 18.30 – Kościół SS. Boromeuszek w Cieszynie – BAROKOWO, KAMERALNIE…
ADAM PILCH – organy
LIDIA BARCZUK – flet
Program koncertu:
- Dietrich Buxtehude (1637 – 1707) – Toccata in F
- Giovanni Benedetto Platti (1697 – 1763) – Sonata e–moll op. 3, nr 3
- Allegro ma non molto, Larghetto, Menuet, Giga
- Georg Muffat (1653 – 1704) – Toccata tertia
- Jan P. Sweelinck (1562 – 1621) – Wariacje na temat „Mein junges Leben hat ein Endt”
- Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Sonata Es–dur
- Bernardo Storace (1637 – 1707) – Ciaccona
- Antonio Vivaldi (1678 – 1741) – Concert f–moll
23 X, godz. 19.30 – Kościół OO. Bonifratrów w Cieszynie – TE DEUM
KWINTET INSTRUMENTÓW DĘTYCH FILA-LALA
działający przy Orkiestrze wojskowej w Przemyślu w składzie:
BARTŁOMIEJ KIPER – trąbka, flugelhorn
TOMASZ WOŁOWIEC – trąbka
RAFAŁ WILCZAK – saxhorn tenorowy
URSZULA KIPER – puzon
ANDRZEJ TOWARNICKI – tuba
Program koncertu:
- Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – “Jesus bleibet meine Freude”
- Georg Friedrich Handel (1685 – 1759) – Music For The Royal Fireworks
- G.F. Handel – Air from “The Water Music”
- G.F. Handel – Largo From “Xerxes”
- Wolfgang Amadeusz Mozart (1756 – 1791) – Air de Zarastro
- Henry Purcell (1659 – 1695) – Trumpet Voluntary
- H.Purcell – Trumpet Tune
- Giuseppe Verdi (1813 – 1901) – Grand March
- Jean-Joseph Mouret (1682 – 1738) – Rondeau from “Sinfonie de Fanfares”
- Georg Friedrich Handel – Largo
- Ennio Morricone (1928) – Gabriel’s Oboe
- Herivelto de Oliveira Martins (1912 – 1992) – “Ave Maria No Morro”
- H.de O. Martins – “Cor Royal” – Chorale by Philipp Nicolai
- H.de O. Martins – “Sakura”
- H.de O. Martins – “Kimigayo”
- H.de O. Martins – “Hava Nagila”
- H.de O. Martins – “Just a closer walk”
- Marc–Antoine Charpentier (1643 – 1704) – Te deum
24 X, godz. 19.15 – Kościół Św. Elżbiety w Cieszynie – WOKALNIE I ORGANOWO …
CHÓR KAMERALNY „A PIACERE” INSTYTUTU MUZYKI W CIESZYNIE UŚ w Katowicach pod dyrekcją DANUTY ZOŃ – CIUK
JÓZEF BRODA – głos biały, instrumenty beskidzkie
POLSKI CHÓR MIESZANY „COLLEGIUM CANTICORUM” pod dyrekcją ANNY SZAWIŃSKIEJ
CHÓR MIESZANY „HARFA” pod dyrekcją TOMASZA PIWKO
PAWEŁ SELIGMAN – organy
Program koncertu:
- Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Preludium i Fuga c–moll BWV 546
- Edward William Elgar (1857 – 1934) – Ave verum corpus
- Sergiusz Rachmaninow (1873 – 1943) – Bogarodice djewo …
- Leonard Berenstein (1918 – 1990) – Chichester Psalms cz. III – psalm:„Adonai, adonai…”
- Feliks Mendelssohn – Bartholdy (1809 – 1847) – Sonata c–moll op. 65 nr 2
- Dymitr Bortniański (1751 – 1825) – Iże chieruwimy
- Feliks Nowowiejski (1877 – 1946) – Parce Domine
- Ola Gjeilo (1978) – Ubi Caritas
- Alberto Pinto Fonseca (1933 – 2006) – Gloria / Negro spiritual
- Thomas Åberg (1952) – Fantazja a–moll
- Ryszard Gabryś (1942) – ,,Tren dla Jana Sztwiertni” na głos biały, instrumenty beskidzkie i mieszany chór solistyczny
Impreza towarzysząca:
Godz. 17.00 – Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
- „TAM, GDZIE RODZĄ SIĘ MELODIE” – spotkanie z kompozytorem i teoretykiem muzyki RYSZARDEM GABRYSIEM
25 X, 19.00 hod. – Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova , Český Těšín – KONCERT FINAŁOWY
ELLENA PLISKOVÁ – klawesyn
ORKIESTRA KAMERALNA IM. JANACZKA pod dyrekcją JAKUBA ČERNOHORSKÝEGO
Program koncertu:
- Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791) – Divertimento D dur KV 136
- Henryk Mikolaj Górecki (1933 – 2010) – Koncert na klawesyn i smyczki op.40
- Samuel Barber (1910 – 1981) – Adagio na smyczki
- Edvard Hagerup Grieg (1843 – 1907)– Suita w starym stylu “Z czasów Holberga”
Wstęp wolny.