Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dla kogo tytuł Śląskiej Rzeczy? Na liście zwycięzców super kurtka czy system informacji parkingowej

Facebook Twitter

Już wiadomo komu przyznano tytuł "Śląskiej Rzeczy". W samo południe w Zamku Cieszyn odbyła się gala 12. edycji konkursu. Otwarto też wystawę, na której "Ślaskie Rzeczy" można oglądać.

fot. mat.prasowe Zamek Cieszyn

12. edycja konkursu Śląska Rzecz

kategoria: produkt
Pajak Sport Lange&Lange Capsule Collection
producent:
PSS Pajak Sport Ewa Piątkowska-Pająk, Bielsko-Biała
www.pajaksport.pl
projekt:
Biuro Lange&Lange Design:
www.langeandlange.com
Aleksander Lange i Gustaw Lange

Uzasadnienie:
Kolekcja zainspirowana kombinezonami ciśnieniowymi pilotów samolotów ponaddźwiękowych z okresu „zimnej wojny” oraz ubiorami puchowymi złotej ery polskiego himalaizmu. Połączenie super lekkich japońskich tkanin ze stuprocentowym polskim puchem gęsim. Z myślą o użytkowniku stworzono szereg udogodnień, jak: rozpięcia kurtki po obu stronach oraz zamki wzdłuż nogawek spodni, ułatwiające zdejmowanie odzieży, czy w śpiworze otwory boczne na ręce oraz rozpinany zamek w nogach, umożliwiający poruszanie się w okryciu.

kategoria: grafika użytkowa
identyfikacja graficzna OFF Festival Katowice
wdrożenie:
Fundacja Independent, Katowice
www.independent.pl, off-festival.pl
projekt:
Parastudio, Kraków
www.parastudio.pl
Dagmara Berska, Damian Nowak, Grzegorz Podsiadlik

Uzasadnienie:
Głównym celem projektu było odświeżenie marki (rebranding) OFF Festivalu w Katowicach. Powstały nowe logo i strona internetowa, a także m.in. plakaty, ulotki, billboardy, mapy, banery i reklamy internetowe, oznaczenia na terenie imprezy oraz elementy graficzne na scenach. Dla każdego artysty stworzono indywidualny projekt graficzny, uwzględniający wykonywany typ muzyki – w wersji internetowej były to gify. Pomimo dużej liczby grafik i zabawy stylami, udało się zachować spójność wizerunkową, podkreślającą offowy charakter festiwalu oraz jego eklektyczność.

kategoria: usługa
system dynamicznej informacji parkingowej Parkanizer
realizacja:
Parkanizer sp. z o. o., Katowice
www.parkanizer.com
projekt:
Maciej Lukas, Katarzyna Leśniok, Marta Haida, Nina Sosna, Natalia Pięta

Uzasadnienie:
Aplikacja mobilna skutecznie rozwiązująca realny problem, jakiego doświadczył pomysłodawca usługi. Chodzi o znalezienie w mieście wolnego miejsca do parkowania. System zrozumiały i intuicyjny w obsłudze, wykorzystuje smartfony – nie wymaga zakupu dodatkowego urządzenia. Usługa wspiera nie tylko kierowców, ale służby miejskie w efektywnym zarządzaniu infrastrukturą parkingową. Przykład dobrze zaprojektowanej, kompleksowej usługi oraz modelu biznesowego z dużym potencjałem rozwojowym. Wdrożony w Piekarach Śląskich, do których dołączyły Tarnowskie Góry, Katowice i Chorzów.

Nagroda Specjalna
kategoria: produkt

krzesło i hoker Aldo
producent:
Paged Meble SA, Jasienica
www.paged.pl
projekt:
Husarska Design Studio, Kraków
www.husarska.pl
Jadwiga Husarska-Sobina, Magdalena Paleczna

Uzasadnienie:
Przykład połączenia nowoczesności z klasyką designu oraz funkcjonalnością. Oparcie i tylne nogi krzesła zostały wygięte z jednego kawałka drewna bukowego – fabryka w Jasienicy jest jedną z niewielu na świecie kultywującą technikę gięcia drewna na gorąco. Funkcjonalność polega na możliwości sztaplowania siedzisk, dzięki czemu złożone jedno na drugie zajmują mniej miejsca. Nawiązaniem do klasyki jest oparcie w stylu krzesła windsorskiego z charakterystycznymi szczeblami rozchodzącymi się w kształcie pawiego ogona, gwarantującymi wygodne podparcie pleców.

 

Nagroda Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej
kategoria: grafika użytkowa

publikacja „The Insects Project – Problems of Diacritic Design for Central European Languages” autorstwa Agnieszki Małeckiej-Kwiatkowskiej, Zofii Oslislo-Piekarskiej, Palo Bálika, Filipa Blažka i Roberta Kravjanszkiego
wydawca:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Katowice
www.asp.katowice.pl
projekt:
Agnieszka Małecka-Kwiatkowska (projekt graficzny i skład), Zofia Oslislo-Piekarska (edycja techniczna i korekta)

Uzasadnienie:
Książka jest rezultatem międzynarodowego projektu badawczego służącego popularyzacji wiedzy na temat typografii środkowoeuropejskiej. Służy promocji projektowania nastawionego na potrzeby użytkowników języków Grupy Wyszehradzkiej, których specyfiką są znaki diakrytyczne. Zawiera cztery artykuły autorstwa ekspertów w dziedzinie typografii. Każdy z esejów składa się z części historycznej oraz praktycznej, prezentującej najczęstsze problemy projektowe oraz przykłady dobrych rozwiązań. Wersja elektroniczna jest udostępniana na otwartej licencji.

 

Nagroda Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych
kategoria: grafika użytkowa

publikacja „Kazusy. Prawo karne. Schematy rozwiązań. Komiksy” autorstwa Olgi Sitarz
wydawca:
Wydawnictwo Od.Nowa sp. z o. o., Bielsko-Biała
www.wydawnictwo-odnowa.pl
projekt:
Tomasz Bierkowski, Martyna Bargiel

Uzasadnienie:
Pierwsza na rynku książka, wykorzystująca autorski sposób rozwiązywania prawniczych kazusów. Zrozumienie i zapamiętanie niełatwych zagadnień ułatwiają komiksy, zastępujące długie słowne opisy. W nauce pomagają też unikalne check-listy (przesłanki przestępczości, ustalenie właściwej jurysdykcji karnej, tryb ścigania). Przykłady modyfikacji kazusa i komentarz autorski z analizą prawną pokazują, jak w praktyce stosuje się przepisy prawa. Przykład mądrego projektowania, dzięki któremu trudne zagadnienia są przekazywane w przyjazny sposób.

Nagroda Zamku Cieszyn
kategoria: grafika użytkowa

system identyfikacji wizualnej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. J. Ziętka
wdrożenie:
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. J. Ziętka S. A., Chorzów
www.parkslaski.pl
projekt:
Anna Kmita, Justyna Kucharczyk, Agnieszka Nawrocka, Andrzej Sobaś, Jadwiga Tynor

Uzasadnienie:
Użytkownicy za największy atut parku uznają przyrodę i możliwość odpoczynku, ale obawiają się zgubić na ponad 600 hektarowym obszarze. Mają też problem z dotarciem do parkowych atrakcji. W odpowiedzi powstał system spójny i logicznie uporządkowany pod względem informacyjnym i wizualnym, opisujący różne aktywności. Jego częścią są m.in. mapy, informacje kierunkowe, oznakowania ścieżek rowerowych. System nie przysłania przyrody, jest dostępny, ale nie wymusza korzystania z niego. Nie wymaga też stałej konserwacji i aktualizacji. Jest odporny na zniszczenia dzięki użyciu m.in. betonu.

Nagroda Zamku Cieszyn
kategoria: grafika użytkowa

system informacji wizualnej dla budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przy ul. Raciborskiej 50
wdrożenie:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Katowice
www.asp.katowice.pl
projekt:
Justyna Kucharczyk, Agnieszka Nawrocka, Anna Pohl

Uzasadnienie:
Przykład świeżego i oryginalnego podejścia do identyfikacji wizualnej. Wartością uczelni są osobowości i mocna graficzna tradycja, dlatego poproszono pracowników ASP do odręcznego wykreślenia cyfr. Tak różnorodny zestaw znaków, po wkomponowaniu w nośniki informacji, zyskał spójną formę, a zarazem nadał systemowi indywidualny rys oraz emocjonalny wymiar. Nie tracąc zarazem przyjaznego dla użytkowników – studentów, profesorów oraz gości – charakteru. System jest swoistą manifestacją różnorodności, oryginalności i wartości estetycznych, jakie cechują katowicką uczelnię.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj