Ewa Swoboda, sprinterka z Żor, najlepszą juniorką Europy!

Na rozgrywanych w szwedzkiej Eskilstunie Mistrzostwach Europy Juniorów w Lekkoatletyce nasza zawodniczka była najszybsza na dystansie 100 metrów, zdobyła także srebro w sztafecie.

Pół wieku musiała czekać polska lekkoatletyka aż ktoś powtórzy sukces Ewy Kłobukowskiej. Udało się dopiero Ewie Swobodzie. Żorzanka jechała na mistrzostwa w roli faworytki z najlepszym tegorocznym czasem na starym kontynencie 11 sekund i 24 setne i nie zawiodła.

Choć rekordu polski juniorek nie poprawiła, to 11 sekund i 52 setne przy przeciwnym wietrze, wystarczyło, by sięgnąć po złoto, drugą na mecie Niemkę pokonała aż o 12 setnych. Ewa Swoboda zdobyła także srebro wraz z koleżankami ze sztafety 4 x 100 metrów.

Polki wyprzedziła tylko sztafeta Wielkiej Brytanii. Medale 17-letniej sprinterki z Żor to duża zasługa jej trenerki, także żorzanki, miejscowej radnej, nauczycielki i szkoleniowca kadry, Iwony Krupy.

Dodajmy, że na mistrzostwach w Szwecji siódme miejsce w biegu na 200 metrów zajął zawodnik MKS-SMS Victorii Racibórz, Kacper Wieczorek.

A Polska zajęła na czempionacie piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Nasi młodzi lekkoatleci zdobyli cztery złote, trzy srebrne i cztery brązowe krążki. Kolejne mistrzostwa za dwa lata we włoskim Grosseto.