Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Silesia-Film” szuka nagrań dokumentujących życie w regionie

Facebook Twitter

Czym żyło osiedle robotnicze i jak wyglądała codzienność z kopalnią, hutą i fabryką w tle? Instytucja Filmowa „Silesia-Film” szuka amatorskich nagrań dokumentujących życie w regionie.

fot. czerwionka-leszczyny.pl

Co na amatorskich produkcjach musi się znaleźć mówi Patryk Tomiczek z instytucji filmowej „Silesia FIlm”:

Zebrane filmy, już w wersji cyfrowej, zostaną zaprezentowane w trakcie jednego z wydarzeń w ramach czerwcowego Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady. W pokazaniu zmian, szczególnie cenne będą filmy powstałe na terenie osiedli robotniczych, zakładów pracy – hut, koksowni, kopalń i fabryk, prezentujące nie tylko wydarzenia związane z pracą, ale i sposobem spędzania wolnego czasu – na osiedlach, wyjazdach na zakładowe wycieczki czy wczasach pracowniczych. Taśmy filmowe można dostarczać do połowy maja do Filmoteki Śląskiej, przy ul. Sokolskiej w Katowicach.

„Akcja ma zachęcić mieszkańców do przyjrzenia się swoim zasobom zgromadzonym w domach, piwnicach, na strychu. Może wśród tych rzeczy, często zapomnianych, znajdują się filmy z tamtych lat, ukazujące pracę w zakładach przemysłowych, styl życia tamtego okresu, które dla nas będą bezcenne. Zależy nam na amatorskich nagraniach, które się zachowały i są świadectwem przemian, które zaszły w regionie” – zachęca dyrektor Instytucji Filmowej „Silesia-Film” Patryk Tomiczek.

Taśmy filmowe można dostarczać do Filmoteki Śląskiej znajdującej się w budynku Kina Kosmos przy ul. Sokolskiej 66 w Katowicach (wejście do biur od ul. Morcinka) do 15 maja. Każda z nich, niezależnie od formatu zapisu (8 mm, super 8 mm, 16 mm lub 35 mm), zostanie sprawdzona przez konserwatorów, nawilżona, wyczyszczona i zdigitalizowana, a filmy ilustrujące pracę ludzi, maszyn i życie prywatne toczące się w ich tle stworzą wyjątkową atrakcję w ramach tegorocznej Industriady.

„Dziś industrialny krajobraz regionu, który ja dobrze pamiętam z dzieciństwa, powoli zanika, a wielu ludzi za nim tęskni, bo przez lata stanowił istotną część ich życia. Ta indywidualna perspektywa, kamera trzymana przez człowieka i utrwalająca na taśmie świat, który wtedy istniał, jest bardzo cenna. Jest też w nas chęć pokazania tej historii ludziom młodym i ta akcja to umożliwia” – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Tegoroczna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady odbędzie się w dniach 9-10 czerwca. „Silesia-Film” po raz pierwszy włącza się aktywnie we współpracę związaną z jej organizacją.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj