Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak mieszkańcy regionu ratowali Żydów: „Tego, co działo się przed laty, nie da się zapomnieć!”

Facebook Twitter

W chlewie, stodole, wśród zwierząt, bądź w składzie na węgiel. Tam ukrywali Żydów, którzy uciekli z obozu w Auschwitz-Birkenau. Wśród mieszkańców powiatu wodzisławskiego są osoby odznaczone medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Ich sylwetki przedstawiono uczniom szkół ponadgimnazjalnych w czasie podsumowania projektu „Jestem Patriotą”. Tego, co działo się przed laty, nie da się zapomnieć – mówi Zofia Gawęda z Rydułtów:

Taki był mus, człowiek, który nie miał gdzie się podziać, który jest zerem, który jest tylko numerem… U nas mama powiedziała „My mamy też swoich najbliższych, może im się tez poszczęści”. To był zupełnie obcy człowiek, to był Słowak, z Koszyc. Tego się zapomnieć nie da, to żyje!

Podobnego zdania jest Anna Kister z Wodzisławia, również uhonorowana tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, w której rodzinnym domu ukrywała się między innymi matka z córką:

Tata jak szedł do pracy to mówił „Kochana córeczko, uważaj na tych ludzi, żeby jakiś nieprzyjaciel ich nie zobaczył”. To ja tak pilnowałam, ciągle. Tatuś przychodził z roboty to się pytał czy ktoś był, czy ktoś zachodził… ciężko było. Wojna strach, niczego nie ma… ciężko mówić. Wtedy się nie myślało o tym, tylko uratować, bo każdy chce żyć: czy mały, czy duży, czy stary. Szkoda człowieka, żeby zginął.

Przez ostatnie dwa tygodnie temat pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom w czasie II wojny światowej, a także wspomnienie powstania w Getcie Warszawskim dominowały w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego. Organizowano konkursy, projekcje filmów czy prezentacji multimedialnych. Po to, by uczniowie dowiedzieli się jak najwięcej:

Bo dorośli też nie wiedzą o takich bohaterach, którzy są z tej ziemi. Chociażby Henryk Sławik, który urodził się w Szerokiej i uratował 5 tysięcy Żydów na Węgrzech, niedaleko nas mieszkała przecież pani Zofia Kossak-Szczucka, znana pisarka ale także współtwórczyni „Żegoty”, która niosła pomoc osobom pochodzenia żydowskiego z Getta Warszawskiego. Doskonale się w to wpisuje Witold Pilecki, to postać, która specjalnie dała się zamknąć do obozu Auschwitz-Birkenau, po to by dowiedzieć się jak naprawdę wygląda eksterminacja Żydów, by uciec stamtąd i przygotować dokumentację dla Armii Krajowej i rządu londyńskiego.

– wymienia Grzegorz Kamiński, koordynator projektu „Jestem Patriotą”, ale również nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu. Dodajmy, że wspomniany Witold Pilecki jest patronem tej placówki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024