Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Masz pomysł na Rybnik? Pytamy w programie Czas na Twoją Miejscowość

Facebook Twitter

Rybnik był pierwszym miastem w Polsce, w którym testowano, jak mieszkańcy poradzą sobie z własnym budżetem. Tymczasem przed nami już trzecie rozdanie. To pieniądze dla mieszkańców, to oni decydują, jak powinny zostać wykorzystane. Przypominamy jak to było w 2010 roku i zapowiadamy jak to będzie teraz.

W 2010 roku Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku przygotowało projekt „Dwa bieguny – wiele możliwości”. Mieszkańcy dwóch dzielnic – Boguszowic i Orzepowic – mogli zgłaszać swoje projekty. Każda dzielnica miała do dyspozycji 50 tysięcy złotych. To właśnie wtedy stowarzyszenie 17-tka otworzyło nową siedzibę klubu „Maszkeciarnia”, a w nim pierwsze na Śląsku darmowe studio nagrań:

Drugim pilotażowym projektem, realizowanym w ramach „Dwóch biegunów” były zajęcia dla rodziców i dzieci w Orzepowicach:

– mówi nam Mirella Krakowczyk dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 7 w Rybniku-Orzepowicach i tłumaczy na czym polegał pomysł na dodatkowe zajęcia:

Na realizację tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Rybniku zaplanowano trzy miliony złotych – dwa z nich przeznaczone zostaną na projekty lokalne, dodatkowy milion – na projekty ogólnomiejskie. Tylko od czego zacząć? Jak taki projekt zrobić u siebie? Oto kilka podpowiedzi np. dla mieszkańca Niewiadomia, dajmy na to z ulicy Morcinka:

– radzi Mirella Krakowczyk dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 7 w Rybniku-Orzepowicach, autorka projektu zajęć dodatkowych w przedszkolu w 2010 roku. Pomysł na budżet obywatelski zrodził się w Brazylii, w latach 80. XX wieku – przypomina Radosław Knesz, jeden z liderów budżetu obywatelskiego w Rybniku i dodaje, że społeczeństwo potrzebuje czasu, by nauczyć się, jak w pełni wykorzystywać szanse, jakie daje im budżet obywatelski:

Siłownie pod chmurką, place zabaw, ale też festyny czy spotkania. W czasie pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Radosław Knesz na portalu społecznościowym pokazywał mieszkańcom co mogą zrobić w swojej dzielnicy, chodziło o Maroko-Nowiny:

Budżet obywatelski 2016, to ten, który realizowany będzie w przyszłym roku, w tym roku – w maju trzeba będzie zgłosić projekty, które zostaną ocenione i na koniec poddane pod głosowanie mieszkańców. Na razie trwają ostatnie ustalenia – mówi nam Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika, z którym rozmawiała Małgorzata Kmieciak:

Nowością w budżecie obywatelskim w Rybniku są projekty ogólnomiejskie oraz zaktywizowanie młodzieży, młodzi ludzie powyżej 16 roku życia mogą zgłaszać swoje propozycje, będą mogli także głosować:

Ile można dostać na projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego w Rybniku? To zależy od wielkości dzielnicy – odpowiada Piotr Masłowski, ale od razu dodaje:

Sprawdźmy zatem dokładny terminarz dotyczący budżetu obywatelskiego w Rybniku:

I jeszcze jedno pytanie do wiceprezydenta Piotra Masłowskiego:

Rozejrzyj się dookoła i pomyśl, czego potrzeba Twojej dzielnicy, czego potrzeba w mieście – to rada Radosława Knesza, jednego z liderów budżetu obywatelskiego w Rybniku:

A takie grupy „z innej bajki” spotkały się podczas ostatniego głosowania w ramach budżetu obywatelskiego w Orzepowicach. I udało się dogadać – opowiada nam Mirella Krakowczyk dyrektor tamtejszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

…no właśnie, więc może plac dla nastolatków? Jak słyszycie pomysłów nie brakuje… Rusza Budżet Obywatelski 2016 w Rybniku!

znak-centrowany-kolor

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj