Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie zapłacił VAT-u, jedynych 29 milionów złotych

Facebook Twitter

Nie zapłacił co najmniej 29 milionów złotych podatku VAT, stanie przed sądem. Gliwicka Prokuratura Okręgowa zakończyła postępowanie przeciwko Kamilowi P. Mężczyzna będący właścicielem jednej z raciborskich spółek sprowadzał z zagranicy odzież.

fot. pixabay.com

Robił to w ten sposób, że nie płacił należnego w naszym kraju podatku VAT. Mówi rzeczniki gliwickiej prokuratury, Joanna Smorczewska:

Jak to możliwe, że do kraju trafiał towar za który nie płacono podatku VAT?

Towar, który przywożono do Polski, trafiał od razu do sprzedaży w centrum handlowym w Wólce Kosowskiej. Kamil P. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności, będzie musiał także zapłacić zaległy podatek VAT.

Postępowanie przeciwko Kamilowi P. prowadzone było wraz z Delegaturą ABW w Katowicach i  dotyczyło niezłożenia deklaracji podatkowych i uchylania się tym samym przez osobę zajmującą się sprawami gospodarczymi jednej z raciborskich spółek od opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w postaci tekstyliów importowanych z państw trzecich – Turcji, Wietnamu oraz Chin i oclonych na terytorium Słowacji z zastosowaniem procedury celnej 4200, a następnie niezwłocznie dostarczonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Działanie to spowodowało  uszczuplenie należności publicznoprawnej wielkiej wartości – w kwocie nie mniejszej niż 29 milionów złotych.
W ramach prowadzonej przez siebie działalności, Kamil P. nawiązał kontakty gospodarcze mające na celu zakup artykułów tekstylnych poza granicami kraju – w Chinach, Turcji, Wietnamie. Zamówiony towar w postaci artykułów tekstylnych był systematycznie dostarczany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Formalności związane z odprawami celnymi dokonywane były na terenie Słowacji.

Odprawiony towar przewożony był następnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie był natychmiast odsprzedawany, w tym poza oficjalnym obiegiem fakturowym. Spółka nie posiadała magazynów, czy składów umożliwiających przechowywanie sprowadzanych towarów.
Płatności na terenie Rzeczpospolitej Polskiej realizowane były wyłącznie gotówką po odbiorze towaru. Uzyskane pieniądze nie były wpłacane na rachunek bankowy spółki. Podobnie jedynie gotówką opłacane były wykonywane na rzecz spółki usługi transportowe.

Procedura celna, z jakiej korzystała spółka polegała na ocleniu towaru w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i po zadeklarowaniu miejsca docelowego towaru poza krajem jego oclenia, dokonanie płatności podatku VAT w zadeklarowanym miejscu. Z tego właśnie obowiązku spółka – reprezentowana przez Kamila P. – się nie wywiązała. Podejrzany nie wykazał w składanych deklaracjach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i w ten sposób zaniżył wartość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku VAT. Szkoda szacowana jest na kwotę nie mniejsza niż 29 milionów zł.

Nadto podejrzanemu zarzucono wystawianie fikcyjnych faktur VAT na rzecz różnych podmiotów gospodarczych, brak dokumentacji księgowej, tj. czynów penalizowanych w art. 54 § 2 kks i art. 60 § 1 kks w zw. z art. 7 § 1 kks przy zastosowaniu art. 6 § 2 kks i 9 § 3 kks, jak również z art. 62 § 2 kks i art. 18 § 3 kk w zw. z art. 20 § 2 kks i art. 56 § 2 kks w zw. z art. 7 § 1 kks i 6 § 2 kks oraz w art. 271 § 3 kk w zw. z § 1 kk przy zast. art. 12 kk.
Kamil P. nie przyznał się popełnienia zarzucanych mu przestępstw, odmawiając złożenia wyjaśnień w sprawie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj