Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie żyje senator Antoni Motyczka

Facebook Twitter

W czwartek (24.01.) wieczorem zmarł senator Antoni Motyczka. W Senacie zasiadał nieprzerwanie od 2005 roku, ostatnio łączył funkcję senatora i dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku. Wcześniej działał w samorządzie, przez 8 lat kierował pracami Zespołu Sterującego ds. Budowy Autostrady A1. Antoni Motyczka w tym roku ukończyłby 72 lata, od dawna chorował.

W październiku w Pszowie jego auto zjechało z drogi, jak wówczas tłumaczył, to efekt gorszego samopoczucia w związku z cukrzycą. Z powodu choroby nie uczestniczył czynnie w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku. Mimo to w swoim okręgu  zdobył najwyższy wynik, prawie 41 tysięcy głosów.

Antoni Motyczka często z senackiej mównicy poruszał sprawy dotyczące naszego regionu: związane z górnictwem – od problemów z usuwaniem szkód górniczych po sprawy pracowników, którzy odeszli już na emeryturę. Oczywiście przypominał o autostradzie A1, zabierał głos w kwestiach związanych z wykupem gruntów, potem przebiegiem tej trasy oraz potrzebie bezpłatnego przejazdu dla mieszkańców regionu. W lipcu minionego roku podczas emocjonalnego wystąpienia w Senacie, Antoni Motyczka w ostrych słowach skrytykował ustawę o zamówieniach publicznych oraz to, w jaki sposób wygląda budowa autostrady w naszym regionie. Z A1 był związany od dawna, od 1999 roku przez 8 lat był przewodniczącym Zespołu Sterującego ds. Budowy Autostrady A1.

Jako jeden z nielicznych senatorów nie pobierał wynagrodzenia za sprawowany mandat.

Informacja o senatorze Antonim Motyczce z strony www.motyczka.pl:

Profesor dr hab. inż. Antoni Motyczka urodził się 9 czerwca 1941 r. w Rybniku.

W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W 1981 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie górnictwa, a od 1992 jest profesorem Politechniki Śląskiej.

W latach 1974-1980 pełnił funkcję dyrektora administracyjnego Politechniki Lubelskiej. W 1980 r. powrócił na Politechnikę Śląską, gdzie w latach 1990-1996 był dziekanem Wydziału Budownictwa. Jest wykładowcą w Katedrze Komunikacji Lądowej i Mostów na tym wydziale. Specjalizuje się w technologiach drążenia małych tuneli w budownictwie podziemnych obiektów inżynierskich, a w szczególności w tunelowaniu metodami górniczymi.

Ogłosił kilkadziesiąt publikacji naukowych, autor ok 40 patentów.

Jest nie tylko cenionym naukowcem, ale także znanym i szanowanym w regionie przedsiębiorcą. Od 1988 r. jest właścicielem firmy budowlanej – Zakład Robót Specjalnych Budowlanych z siedzibą w Rydułtowach.

Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje również w działalności samorządowej, od 1998 do 2005 r. był radnym powiatu wodzisławskiego, w latach 1998-2002 przewodniczył Radzie Powiatu.

W latach 1999-2007 r. był przewodniczącym Zespołu Sterującego ds. Budowy Autostrady A-1.

Jest członkiem NSZZ „Solidarność” Politechniki Śląskiej.

W roku 2010 otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tytuł naukowy profesora. Stanowisko to jest ukoronowaniem kariery naukowej pracowników uczelni i wiąże się z największym prestiżem.

Obecnie, prócz mandatu senatorskiego, pełni także funkcję Dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj