Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oto Mistrz Polski Juniorów w boulderingu! 16-letni Igor Fojcik

Facebook Twitter

16-letni rybniczanin, Igor Fojcik, Mistrzem Polski Juniorów w boulderingu. Bouldering to wspinaczka po kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Mistrzostwa, na których triumfował rybniczanin, odbyły się w minioną sobotę (5.10.) w Toruniu.

Zaprosiliśmy młodego sportowca do redakcji Radia 90:

Jest to dla mnie duże osiągnięcie, bo to sukces uzyskany po długiej przerwie – przez dwa i pół miesiąca miałem kontuzję łokcia. Bardzo się cieszę, że udało mi się wrócić i osiągnąć sukces. Są trzy konkurencje wspinaczkowe, ja rywalizuję w nich wszystkich: w bieganiu, w prowadzeniu i w boulderingu. Ostatnio właśnie wygrałem w boulderingu, co nie znaczy, że za miesiąc nie będę mógł powtórzyć tego sukcesu w prowadzeniu czy w bieganiu.

Igor w tym roku zdobył już brązowe medale Mistrzostw Polski w konkurencjach wspinania na trudność i czas, ma szansę na dwa Puchary Polski za ostatni sezon. Czym jest bouldering?

Jest to jedna z trzech konkurencji wspinaczkowych, obok prowadzenia, czyli wspinania z liną oraz wspinania na czas. Bouldering polega na tym, że są przeszkody boulderowe. Jest osoba, która je układa i ona jest bardzo ważna, ponieważ od tego, w jaki sposób ułoży te problemy boulderowe zależy przebieg całych zawodów. Gdyby bouldery były źle ułożone, mogłoby się okazać, że są remisy, że trzeba przeprowadzać dogrywki. W boulderingu liczy się generalnie siła i wytrzymałość siłowa, ale nie można zapominać także o wadze, porozciąganiu, technice. Ale bardzo ważne jest także rozczytywanie boulderów, sposób w jaki to rozwiążemy jest bardzo ważny i ma wpływ na przebieg zawodów.

Jak wygląda codzienny trening Igora?

Podstawą każdego sportu jest bieganie, więc biegam. Ale wiadomo, że jeżeli trenuję wspinaczkę sportową, to mój trening powinien się opierać na wspinaniu. Można trenować na różny sposób, najpierw siłę, potem wytrzymałość, która w boulderingu nie jest taka istotna, ale też się czasami przydaje. Trening boulderowy można rozdzielić na elementy techniczne. Można trenować jeżdżąc na różne inne ścianki, próbować rozwiązywać te problemy boulderowe. Można także stosować trening, który poprawia elementy wpływające później na wykonywanie boulderów, jak podciąganie. My wprowadzamy podciąganie na małych chwytach, na różnych chwytach, na takich, których trudno się złapać. Wiadomo trzeba wprowadzać pewne elementy, które poprawią naszą sprawność siłową. Możemy chodzić na siłownię, biegać, skakać na skakance, robić pompki i brzuszki i to z pewnością wpłynie później na nasze osiągnięcia.

Igora wspierają rodzice:

Generalnie moi rodzice są po wychowaniu fizycznym i dzięki temu mogą mi dużo podpowiedzieć, jeżeli chodzi o teorię sportu. Ciężko jest osobie, która się nie wspina jakoś pomóc, czy coś podpowiedzieć, ale można wskazać i porozumieć się dzięki temu, że moi rodzice mają dużą wiedzę na temat sportu.

Radio 90: Czy jest duża konkurencja w tej dyscyplinie w juniorach?

Wspinaczka jest trudnym sportem, niszowym. Ciężko się wspinać, ponieważ nie każdy to potrafi, wspinaczka lubi osoby, które są szczupłe. Dostęp do ścianek też nie jest duży, tych ścianek jest mało, w Rybniku np. jest jedna ścianka. To sport, w którym nie ma dużych pieniędzy, a ciężko jest dojeżdżać na różne zawody, potrzebna jest duża pomoc rodziców. Na zawodach wspinaczkowych jest mało osób, natomiast to są te osoby, które chcą się wspinać, które się dobrze wspinają, mają potencjał. Także wygrać zawsze jest bardzo trudno, więc każdy sukces ogromnie mnie cieszy.

Skąd u 16-latka taka pasja?

Ja żeglowałem. Dokładnie pięć lat temu moja koleżanka z żeglarstwa powiedziała, że w Gierałtowicach są zawody we wspinaniu. Więc na nie pojechałem i bez żadnego przygotowania zdobyłem czwarte miejsce. Wtedy pomyślałem, że to jest sport dla mnie, że ja się w tym sprawdzę. (…) Dlatego zacząłem trenować. Dostałem się do kadry Polski, jestem Mistrzem Polski! (…)

Igor Fojcik uprawia trzy formy wspinaczki, każda jest nieco inna, każda stawia przed młodym zawodnikiem inne wymagania. W każdej można zdobywać tytuły i medale, w zasadzie przez cały rok:

– wyjaśnia Piotr Fojcik, tata Igora. Młodemu rybniczaninowi gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj