Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PGG tłumaczy, dlaczego gminy górnicze nie dostaną części z 50-milionowego podatku

Facebook Twitter

Powstanie Polskiej Grupy Górniczej w żaden sposób nie miało na celu pozbawienia gmin górniczych wpływów z tytułu podatków - przyznaje w specjalnym oświadczeniu zarząd PGG. W Radiu 90 powracamy do tematu walki o blisko 50 mln złotych. Kto wygrał, a kto przegrał i dlaczego spółka górnicza się tłumaczy?

Samorządy przegrały walkę o 48 mln złotych z tytułu podatku sprzedaży majątku Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej. Pieniądze w całości trafią do Katowic, siedziby nowej spółki. Gminy górnicze liczyły, że skoro na ich terenie kopalnie prowadzą działalność, to one też powinny solidarnie otrzymać część podatku. Niestety nie ma możliwości prawnych, by tak zrobić.

Na niezadowolenie samorządowców zareagował zarząd Polskiej Grupy Górniczej, twierdząc iż co roku płaci gminom górniczym w formie podatków aż 219 mln zł. Zależy nam na dobrej współpracy z gminami i będziemy ją kontynuować – deklarują władze PGG dodając, że proces tworzenia Polskiej Grupy Górniczej w żaden sposób nie miał na celu pozbawienia gmin górniczych wpływów z tytułu podatków. Wręcz przeciwnie. Ma umożliwić stabilny rozwój kopalń i ochronę wielu tysięcy miejsc pracy w górnictwie.

Władze PGG przypominają, że zarówno Kompania Węglowa jak i Polska Grupa Górnicza, nie miały wpływu na obowiązujące przepisy podatkowe.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024