Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co zbudują w Nowych Nieboczowach? Na pewno nie będzie szkoły i przedszkola

Facebook Twitter

Kolejny krok na drodze do powstania Nowych Nieboczów. Wczoraj (27.03.) w Urzędzie Gminy w Lubomi podpisano umowę na budowę obiektów użyteczności publicznej, jakie powstaną tam za pieniądze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Mowa o nowej miejscowości, do której mają się przeprowadzić wysiedlani z czaszy przyszłego zbiornika Racibórz Dolny, mieszkańcy wsi Nieboczowy. O jakie budynki chodzi?

Budynki użyteczności publicznej, a więc remizę w Nowych Nieboczowach, plac publiczny, który można nazwać rynkiem, park 4,5-hektarowy ze zbiornikiem wodnym i wyspą, boiska sportowe, budynek sportowy, dom komunalny, gdzie będzie 10-12 mieszkań, również cmentarz. Na gminie będzie spoczywał obowiązek przeniesienia grobów w miejsca, gdzie zażyczą sobie ich właściciele. Przenosić będziemy również krzyże i przydrożne kapliczki. Budowany będzie także kościół. A więc ten pakiet niemal wszystkich budynków użyteczności społecznej, o które walczyliśmy – będą.

– powiedział Radiu 90 wójt gminy Lubomia, Czesław Burek. W Nowych Nieboczowach zabraknie jednak szkoły i przedszkola, dzieci będą korzystać z placówek w Syryni. Przypomnijmy, że w grudniu gmina podpisała już umowę z RZGW na budowę dróg i kanalizacji w nowej wsi. Łącznie to ogromna inwestycja i ogromne koszty – dodaje wójt Burek:

Umowa grudniowa to jest 32 miliony złotych, dzisiaj, włącznie z kościołem – to jest 26,5 miliona złotych, do tego trzeba dodać magistralę wodociągową, która kosztowała 6 milionów, dom kultury w sołectwie Grabówka, który kosztował 3 miliony złotych, milion – kaplica…

Podpisanie tej umowy to bardzo ważna sprawa – dodaje konsultant banku światowego, zarządzający projektem budowy zbiornika Racibórz Dolny, Augustyn Bombała:

Dla nas jest to niezwykle ważna rzecz, bo w pewnym sensie, przynajmniej prawnie, finalizuje nasze zamierzenia dotyczące budowy nowej wsi. Po to, by można budować zbiornik i by można go oddać do eksploatacji, to nowa wieś musi być skończona i ludzie muszą zbiornik opuścić, a w związku z tym myśmy podpisali dwie umowy: jedną na budowę obiektów użyteczności publicznej i druga – na budowę kościoła.

Czy RZGW ma środki finansowe na budowę nowych Nieboczów i zbiornika?

To jest, powiedziałbym, najmniejszy problem. Kwota jest, natomiast my mamy umowę z bankiem ważną do 2015 roku i ona musi być przedłużona. Jesteśmy już po wizycie międzynarodowego panelu ekspertów i ta opinia, z którą oni pojechali do swoich szefów do Waszyngtonu mówi, że my powinniśmy ten zbiornik oddać do użytku w 2017 roku.

Zatem po latach przestoju wszystko zaczyna nabierać realnych kształtów. Augustyn Bombała twierdzi, że decydujący jest jeden czynnik:

Argumentów jest ileś, ale jednym z tych mocno przekonujących dla mnie, to jest strach, obawa przed wielką wodą. Widzimy, co się w klimacie dzieje i ja bym nie był takim optymistą, że to, co się zdarzyło w 1997 roku, to zdarza się raz na tysiąc lat. Uważam, że odpowiedzialność za państwo wymaga, by taką inwestycję zrealizować tak szybko jak to jest możliwe.

Dodajmy, że zgodnie z planem budowa Nowych Nieboczów mogłaby się rozpocząć w połowie tego roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024