Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rośnie zagrożenie pożarami w lasach

Facebook Twitter

W lasach sucho, bardzo sucho. Panujące od kilku dni upały niepokoją leśników, ponieważ rośnie zagrożenie pożarowe. Nadleśnictwa monitorują sytuację, bo dobrze nie jest. Pojawiają się apele o zachowywanie szczególnej ostrożności.

Arkadiusz Żabka rozmawiał z Januszem Fidykiem, nadleśniczym z rybnickiego nadleśnictwa:

To co dla wielu jest przyczyną radości, dla nas zaczyna się stawać przedmiotem troski, bo las wysycha i to jest ten problem podstawowy. Wilgotność ścioły spadła poniżej 20%. To już jest powód, żeby się martwić. To jeszcze nie jest katastrofa, bo ta zaczęłaby się, gdyby wilgotność spadła poniżej 10%, ale już jest się o co martwić.

W związku z rosnącym zagrożeniem pożarowym, leśnicy apelują do wszystkich, którzy szukają ochłody w lesie o ostrożność:

Trzeba pamiętać – może nie każdy wierzy w takie popularne powiedzenie – że z iskry może rozgorzeć płomień, ale to jest prawda. Ta iskra, jeżeli trafi na suchą ściołę, na suche podłoże, rozpali ten las. My już znamy takie przypadki z tych katastrofalnych, dużych pożarów, gdzie człowiek osobiście nie dowierzał, że sytuacja może się rozwinąć tak groźnie, jak się rozwijała.

Radykalnym rozwiązaniem może być wprowadzenie zakazu wstępu do lasu. Stosuje się go jeżeli przez pięć kolejnych dni, obowiązuje III stopień zagrożenia pożarowego, a wilgotność ściółki spada poniżej 10 procent. Leśnicy chcą jednak uniknąć takich zakazów:

Ja mogę podjąć działania tego typu, żeby ograniczyć wstęp do lasu. Jednak – co podkreślam niejednokrotnie – ja ludzi w lesie traktuję jako przyjaciół, bo przecież wszyscy idziemy do lasu odpocząć i poruszamy się z jakąś troską o to nasze bogactwo. Natomiast, jeżeli ja zakażę wstępu do lasu, to pójdzie tylko ten, kto chce podpalić.

Prognozy pogody zapowiadają dziś wieczorem burze, możliwe są także opady deszczu. Czy to poprawi sytuację w lasach? Jak podkreślają leśnicy, krótkie ulewne deszcze raczej jej nie poprawiają, najlepsze są kilkudniowe opady. Wszystko zależy też od drzewostanu, najtrudniej „przemoczyć” drzewa liściaste o bogatych koronach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj