Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Same zalety, zarówno dla matki jak i dziecka. Żorska Poradnia Laktacyjna nadal będzie funkcjonować

Facebook Twitter

Żory przedłużają program zdrowotny w ramach, którego działa Poradnia Laktacyjna. Samorządowcom chodzi o zwiększenie ilości dzieci karmionych wyłącznie piersią w okresie pierwszych 6 miesięcy ich życia. Wizyty w poradni na osiedlu Sikorskiego są bezpłatne, można tam także bezpłatnie wypożyczyć profesjonalny laktator.

Sztuczne żywienie niemowląt zwiększa ryzyko wystąpienia u nich różnych infekcji, między innymi: przewodu pokarmowego oraz zapalenia ucha. Karmienie piersią ma też pozytywny wpływ na zdrowie matki także to w przyszłości.

Przez kolejne trzy lata w mieście będzie działała Poradnia Laktacyjna. Rozstrzygnięto konkurs na kontynuację realizacji programu zdrowotnego pod nazwą „Mamy w Żorach karmią piersią”, którego realizatorem w latach 2017-2019 będę Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach, mieszczące się przy ul. Dąbrowskiego 20.

Głównym celem programu pod hasłem „Mamy w Żorach karmią piersią” jest zwiększenie ilości dzieci karmionych wyłącznie piersią w okresie pierwszych 6 miesięcy ich życia. W ramach programu, którego realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2014 r. w Żorach funkcjonuje Poradnia Laktacyjna. Znajduje się w budynku Zespołu Szkół nr 3 na os. Sikorskiego 52 (wejście od strony al. Otto Sterna). Wizyty w poradni są bezpłatne. Należy jednak wcześniej umówić się na nie telefonicznie, pod numerem 606 128 429. Program stwarza też matkom z Żor możliwość bezpłatnego wypożyczenia profesjonalnego laktatora.

Warto podkreślić, że sztuczne żywienie, przedwczesne podawanie innej żywności oraz dokarmianie noworodków i niemowląt karmionych piersią zwiększa ryzyko wystąpienia u nich różnych infekcji, między innymi: przewodu pokarmowego oraz zapalenia ucha.

Karmienie piersią zmniejsza natomiast ryzyko wystąpienia wielu chorób, zarówno w wieku dziecięcym, jak również u osób dorosłych, w tym. m.in.: zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 1 i typu 2 oraz raka piersi w okresie premenopauzalnym. Wynika z tego jasno, że sposób wczesnego żywienia ma ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka oraz jego zdrowie w krótko i długofalowej perspektywie.

Karmienie piersią ma też pozytywny wpływ na zdrowie matki, co się objawia m. in.: krótszym okresem krwawienia po porodzie, niższym poziomem depresyjności, szybszą utratą wagi i powrotem do figury sprzed ciąży, rzadszym występowaniem nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, hiperlipidemii i chorób układu krążenia w okresie pomenopauzalnym, a także mniejszym ryzykiem zachorowalność na raka piersi.

Obecna długość wyłącznego karmienia naturalnego żorskich dzieci odbiega od wytycznych WHO i rekomendacjami Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia. Rekomendowanym i optymalnym sposobem żywienia niemowląt, zapewniającym prawidłowy rozwój i zdrowie jest wyłączne karmienie dziecka przez okres 6 miesięcy oraz kontynuowanie karmienia piersią do roku i dłużej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024