Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Segregacja śmieci w Żorach. Wyniki badań

Facebook Twitter

W Żorach ponad 60 procent odpadów zmieszanych stanowią surowce wtórne. To wynik analiz, jakie przeprowadzono na zlecenie magistratu w dwóch miesiącach okresu jesienno-zimowego. Okazuje się, że przeciętny żorzanin wytwarza w ciągu roku około 320 kg śmieci - znaczna ich część to cenne surowce wtórne, takie jak szkło, plastik czy papier.

fot. matscato \ pixabay.com

W listopadzie i  lutym 2017 r. zlecono akredytowanemu laboratorium z Katowic przeprowadzenie badań składu odpadów zmieszanych, wystawianych przez mieszkańców Żor. W zabudowie wielorodzinnej skład odpadów przedstawia się następująco: 10% odpady zmieszane, 42% tworzywa sztuczne, 10% papier i tektura, 6% szkło, 3% metale, 22% odpady ulegające biodegradacji oraz 7% materiały tekstylne.

Wynika z tego, że około 63% składu odpadów wyrzucanych, to cenne surowce wtórne! Niewiele lepiej przedstawiają się statystyki dotyczące zabudowy jednorodzinnej. Dlatego też niezwykle ważna jest segregacja odpadów.

Do recyklingu nadaje się wszystko, z czego można odzyskać materiały i surowce, a przede wszystkim papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe oraz elektrosprzęt. I na koniec przykłady – ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala na uratowanie 6-metrowej sosny a wyprodukowanie 6 puszek ze złomu aluminiowego, daje oszczędność energii równoważną tej uzyskanej ze spalenia 1 litra benzyny.

Recykling i segregacja odpadów w świetle przepisów:

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych, mieszkańcy Polski są zobowiązani do osiągnięcia wysokich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów takich jak: papier, metale, tworzywa sztuczne i szkło.

W 2013 r. wymagany poziom recyklingu wynosił 12%, w 2014r. – 14%, w 2015r. – 16%, w 2016r. – 18%, a w  2017 r. – 20%. W kolejnych latach będzie jeszcze wyższy – w 2018r. będzie to już 30%, w 2019 r. – 40% a w 2020 r. aż 50%. Jeśli te poziomy nie zostaną osiągnięte, to na gminę nakładane są wysokie kary pieniężne, które w konsekwencji zapłacą wszyscy mieszkańcy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024