Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sprawca przemocy jest odpowiedzialny za swoje zachowanie

Facebook Twitter

Powiedz STOP przemocy domowej! Nie bądź obojętny! Od tygodnia trwa intensywna kampania ONZ przeciwko przemocy wobec kobiet. To 16 dni, w czasie których głośno ma być o ich prawach, a przy okazji społecznicy czekają na deklaracje mężczyzn, którzy potwierdzą, że nie będą sprawcami przemocy i że będą na nią reagować.

Wciąż bowiem jest tak, że to panowie w większości przypadków są odpowiedzialni za agresywne zachowanie wobec swoich żon czy partnerek:

Każdy z nas odpowiada za swoje zachowanie i jeżeli ktoś stosuje przemoc, to sam jest za nią odpowiedzialny, sam wybiera, czy wybuchnie agresją, czy kogoś uderzy, wyjdzie, czy zachowa się w inny sposób. Człowiek nie rodzi się sprawcą pomocy, to jest coś czego się uczy w trakcie swojego życia, swojego wychowania, dużo zależy od tego, jakie ma wzorce w domu, co dostaje od środowiska, z którego pochodzi. Najczęściej zgłaszają się do nas mężczyźni, ale kobiety również przychodzą, z tym, że z ich strony przemoc najczęściej dotyczy osób starszych i dzieci.

– mówi Kinga Mania, psycholog, prowadząca grupę korekcyjno-edukacyjną dla sprawców przemocy w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Rybniku. Najczęściej na terapię są oni kierowani przez kuratorów lub sądy. Nie mają świadomości, że swoim postępowaniem krzywdzą najbliższych:

W większości przypadków nie przyznają się do tego, że robią coś złego. To też może wynikać z nieświadomości tego, które zachowania tą przemocą są, ponieważ należy pamiętać, że formy przemocy są bardzo różne – nie tylko te fizyczne, ale także psychiczne, oddziaływania psychicznego w postaci wyzwisk, obelg, kontrolowania, izolowania. Jednym z elementów naszych zajęć jest psychoedukacja na temat tego, co jest tą przemocą, a co nie. Oczywiście także na temat skutków, jakie te działania wywołują.

Czy można nauczyć sprawcę przemocy umiejętności powstrzymywania agresywnych zachowań?

Stosowanie przemocy nie jest chorobą, ale brakiem umiejętności innego rozwiązywania problemów, konfliktów, radzenia sobie z emocjami, jest to coś czego można się nauczyć. Wymaga to jednak pracy, pewnego wysiłku, wiedzy, nabycia umiejętności, ćwiczenia ich. Praca z osobami, które stosują przemoc, zawiera bardzo różne elementy, z jednej strony to jest nabywanie wiedzy na temat tego, co jest przemocą, jakie są jej konsekwencje, jak wpływają na wszystkich członków rodziny. Ale też wiedza na temat tego, jak wyrażać uczucia w sposób konstruktywny, jak rozwiązywać konflikty, jak negocjować, jak rozmawiać o swoich prawach, jak inaczej budować relacje oparte na szacunku, a nie na agresji.

Kampania ONZ pod nazwą „16 dni działań przeciwko przemocy wobec kobiet” potrwa do 10 grudnia, czyli do Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj