Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Starosta Skatuła w Radiu 90: Nie wykluczam, że porodówka zostanie. Plan działań dopiero powstanie

Facebook Twitter

Planowane przeniesienie porodówki do Wodzisławia i oddziału dziecięcego z wodzisławskiej do rydułtowskiej lecznicy spotkało się z oporem ze strony samorządowców z Rydułtów i Radlina. Zakłada to plan naprawczy przygotowany przez dyrekcję szpitala. Na ten temat rozmawialiśmy w piątek (27.02.) z porannym gościem Radia 90, Tadeuszem Skatułą.

Cała rozmowa do odsłuchania:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Całość do przeczytania:

Radio 90: Temat nr 1 to plan naprawczy, jaki jest przygotowywany dla ratowania szpitala w Wodzisławiu, on jest w fatalnej sytuacji finansowej i temat, który budzi ogromne emocje – ewentualna likwidacja porodówki w Rydułtowach i jej przeniesienie, czy połączenie w Wodzisławiu. Czy spodziewał się Pan aż takiego odzewu społecznego, po tym, jak ten plan został upubliczniony?

Po pierwsze, chciałbym sprostować, że planu i programu naprawczego jeszcze nie ma. To są dopiero przymiarki, by ten plan stworzyć, to są propozycje, które złożyła dyrekcja. I nie jest tak, jak głoszą media, że to starostwo opracowało plan, to dyrekcja szpitala w Wodzisławiu przygotowała plan naprawczy jako ten, który dopiero będzie dyskutowany, opiniowany i konsultowany.

Radio 90: Tak, ale pani dyrektor nie działa w próżni, działa w konkretnej rzeczywistości – i to politycznej. I siłą rzeczy jest ten plan, tak podejrzewam, jest konsultowany ze starostwem. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy pani dyrektor robi coś z czym nie zgadza się starostwo.

Chciałbym podkreślić w sposób jednoznaczny, że zgodnie z ustawą, która dzis obowiązuje, to Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim jest samodzielnym podmiotem leczniczym, nad którym nadzór sprawuje jedynie organ tworzący jakim jest powiat. Oczywiście to ten powiat sprawujący nadzór jako element, podmiot tworzący pełni nadzór, w ramach którego może oczywiście żądać pewnych wyjaśnień, dokonywać kontroli, w tym również gospodarki finansowej. I żeby w ogóle dyskutować w trudnej sytuacji i tej, jaka powstała, należałoby sięgnąć w przeszłość, a dokładnie w 2011 rok, kiedy to 15 kwietnia w życie weszła ustawa o podmiocie leczniczym, który w sposób jednoznaczny zobowiązał, wówczas podmiot tworzący do pokrycia ujemnego wyniku finansowego w terminie do trzech miesięcy od upływu zatwierdzenia sprawozdania finansowego, jeżeli ten wynik potwierdzony o koszt amortyzacji uzyska wartość ujemną.

Radio 90: Dobrze, jakbyśmy to przełożyli na język zrozumiały dla większości słuchaczy – powiat musi płacić za stratę, którą wypracowuje co miesiąc szpital.

Tak i jeżeli nie zapłaci, to wówczas musi podjąć decyzję o jego zmianie formy organizacyjno-prawnej.

Radio 90: Szacunki mówią, że to jest 300 tysięcy złotych miesięcznie.

Tak, tak pani dyrektor przedstawia to wszędzie.

Radio 90: Jak to jest możliwe?

To jest możliwe. Dzisiaj, oczywiście można mówić, że bardzo ważnym elementem jest zarządzanie. Ale z drugiej strony, my wszyscy wiemy, że dzisiaj w Polsce podstawową przyczyną złej sytuacji finansowej, jestem przekonany, jest zły system, bo niestety, ale ten punkt, który stanowi element rozliczeniowy, on przecież od trzech lat, nie został…

Radio 90: Mówimy o punkcie NFZ-u…

Tak, i on dzisiaj nadal ma wartość 52 złotych i nie jest w stanie pokryć – nie nadąża za wzrostem cen, leków i energii.

Radio 90: Wynika z tego, że powiatu po prostu nie stać na funkcjonowanie dwóch szpitali? Dzisiaj jednego szpitala, ale pamiętamy przecież historię, kiedy funkcjonowały dwa szpitale, potem po wielu, wielu próbach udało się je połączyć.

Tak, ja myślę, że trzeba troszkę wrócić do historii, kiedy w 2011 roku słyszeliśmy o tym, że ten szpital w Rydułtowach jest zagrożony, bo takie były kiedyś plany przez polityków i niektórych posłów. W związku z tym, myślę, że wówczas zarząd -a uczestniczyłem w tym procesie – postanowił połączyć te szpitale, po to, żeby być silniejszą jednostką i przetrwać. I myślę, że nam się do tej pory to udało.

Radio 90: Co należy zatem zrobić?

Do tej pory nie mogliśmy być jako zarząd głusi na sytuację, jaka istnieje. Oczywiście pla finansowy, który był co roku przedstawiany, nie ukrywajmy z wysokimi stratami, od 7 do 8 milionów, budził niepokój cały czas i to dyrekcja tego powiatowego szpitala, już od kilku lat, dokładnie od 2013 roku pracowała nad programem naprawczym i kiedy w 2015 pokazał się kolejny planowany ujemny wynik finansowy powyżej siedmiu milionów, zarząd zażądał od dyrekcji przedstawienia konkretnych propozycji i one się pokazały.

Radio 90: Do dziś one spotykają się z oporem społecznym, z oporem samorządowców. Pani burmistrz Rydułtów, burmistrz Radlina wyraźnie mówią „nie” dla planów likwidacji oddziału położniczego. Panie Starosto, bo dotykamy tematu bardzo istotnego, gdzie porodówka, która cieszy się ogromną popularnością wśród pań. Przypomnę, tam w zeszłym roku przyjęto 1300 porodów, kiedy w wodzisławskim szpitalu przyjęto ich siedemset. Czy jest możliwa restrukturyzacja szpitala z założeniem, że utrzymujemy ten oddział położniczy w Rydułtowach?

Ja chciałbym podkreślić jeszcze raz – to jest na razie plan programu naprawczego imy ten plan musimy zweryfikować. Ten plan nie został jeszcze poddany ekspertom, nie został przedyskutowany i dzisiaj przyjmujemy tylko te warunki i argumenty, które przedstawia nam kierownictwo szpitala. My przecież musimy im w pewnym stopniu zaufać, to są fachowcy, to oni przygotowywali taki, a nie inny projekt czy program naprawczy. On przede wszystkim oczekuje na konkretne opinie, jedną z tych najważniejszych jest opinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Czy połączenie tych oddziałów będzie możliwe przy utrzymaniu takiej samej wysokości kontraktu. Do dnia dzisiejszego nie mamy takiej odpowiedzi, chociaż zwróciliśmy się pisemnie.

Radio 90: Dobrze, ale ja powtórzę pytanie, czy jest możliwe, żeby ta porodówka jednak została, przy ewentualnym łączeniu innych oddziałów.

Ja tego nie wykluczam, w tej chwili odpowiedź na to pytanie byłaby trudna i nie wiem, czy wówczas nie burzyłbym wszystkiego, jeśli będą argumenty, które będą mówiły przeciw. W związku z tym, dzisiaj na wniosek apelu Rady Miasta Rydułtowy, który złożył na sesji w dniu 20.02. taką prośbę, by powołać zespół roboczy, który – nie ukrywam – ma składać się, jak to podano, z przedstawicieli organów nie tylko powiatu, ale jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, dyrekcji, związków zawodowych oraz innych podmiotów zainteresowanych dobrem szpitala, zarząd przychylił się do tej prośby i wczoraj wysłałem zaproszenia do wszystkich tych samorządów o zgłoszenie kandydatów do pracy w tym zespole roboczym.

Radio 90: Nie rozmyje się gdzieś to wszystko?

Mam obawy, że ten zespół, cenię sobie inicjatywę powołania tego zespołu, ale jako cenny społeczny przejaw zainteresowania działalnością tego podmiotu. Jednak chcę przypomnieć, że Powiatowy Publiczny Zakład działa w oparciu o ustawy, czyli prowadzi swoją działalność na podstawie tych przepisów i ma zagwarantowaną ustawowo samodzielność.

Radio 90: Panie Starosto, ile jest czasu na to, żeby podjąć decyzję?

To wszystko teraz zależy od zespołu, który teraz powołaliśmy, jak będzie pracował i ja nie ukrywam, że zaangażuję również ekspertów do skontrolowania nie tylko prognozy tego programu, ale także innych obszarów, które mogłyby wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej szpitala.

Radio 90: A starostwo może znaleźć pieniądze na to, żeby tą dziurę łatać?

My do tej pory cały czas wspieramy szpital i musimy sobie to jasno podkreślić i chciałbym to uświadomić również państwu, że tylko na przestrzeni ostatnich trzech lat powiat wsparł szpital finansowo sumą 6 mln 500 tysięcy złotych.

Radio 90: Czyli dalsze łatanie tej dziury jest niemożliwe.

Dzisiaj wynik finansowy, którym szpital zakończył funkcjonowanie w 2014 roku wynosi ponad 5,5 miliona złotych. W związku z czym, jeśli odliczymy amortyzajcę w wysokości 2 mln 100 tys. złotych i nadwykonania – i teraz nikt jeszcze nie wie, ile za te nadwykonania otrzymamy zwrotu – i tak będziemy musieli dopłacić już w tym roku.

Radio 90: Gdyby samorządy z powiatu zainteresowane zrobiły taką zrzutkę na szpital?

To byłaby to wielka satysfakcja nie tylko dla mnie, ale także dla zarządu powiatu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj