Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Świąteczne tradycje w innych rejonach Polski

Facebook Twitter

Okres Świąt Bożego Narodzenia bez wątpienia wygląda obecnie inaczej niż przed kilkudziesięciu laty. Charakterystyczne dla świąt są też pewne różnice dotyczące tradycji ich obchodzenia.

Częstochowa

Dla Częstochowy i jej okolic, czyli dobrze znanemu na świecie regionowi, który odwiedza od lat liczne grono pielgrzymów i pątników z całego świata, typowe są obrzędy dla północnego regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a zatem części historycznego regionu Małopolskiego.

Duża liczba zwyczajów i obrzędów dotyczy przede wszystkim Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Co oznaczało dawniej puste miejsce przy stole?

Słowo o wierzeniach i przesądach…

Nie ma świąt bez ozdobnego drzewka!

Ozdabianie domów na okres świąt Bożego Narodzenia to nie jedynie choinka…

Ważne znaczenie miało również to, co stawiano na stołach…

Swoje symboliczne znaczenie miało niemal wszystko czym podczas świąt zastawiano stoły…

Święta Bożego Narodzenia to również zwyczaj dzielenia się opłatkiem. Co on oznaczał dla mieszańców północnej jury i regionu?

Zwyczaj śpiewania kolęd to zwyczaj w tym regionie

Mówiła dr Beata Łukarska, adiunkt w zakładzie literatury antycznej i staropolskiej wydziału filologiczno-historycznego Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Warto dodać również, że na tle reszty kraju, Częstochowę jeszcze nie tak dawno, bo w latach 20. XX wieku wyróżniały ręczne ozdoby choinkowe. Były tworzone z cienkiej słomki i bibułki, dzięki którym powstawały piękne aniołki, ptaki, kwiatki czy symbole…

Dolny Śląsk

Każdy region ma swoje własne świąteczne obyczaje. Niekiedy wielowiekowe. A Dolny Śląsk? Jest częścią Polski od zaledwie przeszło siedemdziesięciu lat. Czy to oznacza, że nie możemy się pochwalić naszym wrocławskim Bożym Narodzeniem? Pytaliśmy o to specjalistkę od tradycji, Dorotę Jasnowską z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu:

– tak więc nie jest to wada Dolnego Śląska… a jego siła. Najlepiej i najpiękniej widać to na przykładzie kuchni:

Popularnie mawiamy: „co kraj to obyczaj”. Czy więc można zaryzykować stwierdzenie, że na Dolnym Śląsku wręcz „co dom to obyczaj”? „W pewien sposób tak” – potwierdza ekspert, „choć…”

– opowiada Dorota Jasnowska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. A czy w naszym Bożym Narodzeniu znajdzie się coś prawdziwie wrocławskiego albo dolnośląskiego? Takich śladów musimy szukać w przeszłości miejsca, w którym żyjemy:

– mówi Dorota Jasnowska. Są jednak pewne rzeczy które się nie zmieniają… i takie, które już dawno się zmieniły i raczej nie ma do nich powrotu:

Jak wspomniała nasza ekspert, „w każdym domu jest choinka”. I chyba nikt w Polsce nie wyobraża sobie udanych świąt bez świątecznego drzewka. Ale kto podkłada pod nią prezenty? Na zachodzie jest to zwykle św. Mikołaj. Ale w Polsce – różne postacie. Kto we Wrocławiu? Odpowiedź na to pytanie jest niełatwa nawet dla eksperta!

…jest też jeszcze jedna postać. Związana chociażby ze stacjonującymi do niedawna na Dolnym Śląsku wojskami radzieckimi. Trochę przykurzona, ale wciąż pamiętana przez nieco starszych wrocławian. Mowa o Dziadku Mrozie. Czy on wciąż odwiedza domy na Dolnym Śląsku?

– mówi Dorota Jasnowska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Wiele regionów kraju ma piękne i niezwykłe świąteczne tradycje. Ale tylko u nas na tak niedużym obszarze można spotkać aż tak wiele najbardziej rozmaitych zwyczajów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024