Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święto Niepodległości w regionie. Sprawdź, co i gdzie zaplanowano

Facebook Twitter

W tym roku obchodzimy 95. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystości z tej okazji będą się odbywać we wszystkich miastach naszego regionu. Warto uczcić wydarzenia niemal sprzed wieku i wziąć udział w tych obchodach. Podpowiadamy, co i gdzie zaplanowano.

Cieszyn

„Raduje się serce, raduje się dusza, gdy z kadrą ogniomistrz na śpiewanie wyrusza…” 11 listopada, w Święto Niepodległości, na cieszyńskim rynku zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Początek o 12.30. Udział może wziąć każdy chętny.

Lekcja śpiewania będzie miała charakter koncertu, aczkolwiek nietypowego, bowiem głównymi wykonawcami będą nie artyści, ale publiczność. W tym roku wykonawców wspierać będą: Chór Wyższobramski, aktorzy Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie, pan Bogusław Haręża z COK w Cieszynie.

Jak w poprzednich edycjach, uczestnicy śpiewania otrzymają okazjonalne, bezpłatne śpiewniki, które zabiorą na pamiątkę do domu. Na każdą kolejną lekcję wydawany jest nowy śpiewnik, ponieważ zapomnianych i pięknych utworów jest mnóstwo. A celem wydarzenia jest popularyzacja polskiej piosenki i pieśni patriotycznej, tej sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat, nie pomijając utworów współczesnych.

Ta forma świętowania ważnych wydarzeń i Świąt Narodowych, zainicjowana i od kilkunastu już lat praktykowana w Krakowie, stała się inspiracją dla wielu miast w Polsce, które wspólnie udowadniają, że „Patriotyzm nie musi być cierpieniem”.

W dniu 11 listopada w Krakowie odbędzie się już 50. lekcja śpiewania, w Cieszynie – dopiero trzecia, ale ustalono już dwie stałe daty śpiewania, to: 3 maj i 11 listopada.

Lekcję śpiewania pieśni patriotycznych w Cieszynie organizuje Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Śląska Cieszyńskiego.

Jastrzębie-Zdrój

Uroczystości rocznicowe w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczną się o godzinie 10.00 pod pomnikiem w Bziu. W ramach uroczystości zostanie przeprowadzona zmiana warty przez harcerzy z Hufca im. J. Kreta w Jastrzębiu-Zdroju.

Wartę honorową wystawi również Straż Graniczna. Uczniowie Zespołu Szkół nr 13 w Bziu przedstawią program artystyczny o treści patriotycznej, a oprawę muzyczną zapewni orkiestra KWK „Borynia”. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem w Bziu złożą przedstawiciele władz miasta, związków kombatanckich, służb mundurowych, związków zawodowych, harcerze oraz delegacje szkół.

O godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem Solidarności.

Racibórz

Obchody Święta rozpocznie Msza święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie o godzinie 10.30 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Mickiewicza 8.

Po Mszy świętej poczty sztandarowe szkół, organizacji, instytucji oraz uczestnicy obchodów przejdą z Rynku pod pomnik Arcybiskupa Józefa Gawliny, gdzie przy zaciągniętej warcie honorowej przez harcerzy oddany zostanie hołd pamięci wybitnemu Synowi Śląskiej Ziemi. Dalsza część obchodów odbędzie się pod pomnikiem Matki Polki, gdzie nastąpi:

  • zaciągnięcie warty honorowej przez kompanie honorową Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i harcerzy
  • wprowadzenie pocztów sztandarowych
  • odegranie hymnu państwowego
  • wystąpienie okolicznościowe
  • oddanie salwy honorowej przez kompanie honorową Śląskiego Oddziału Straży Granicznej
  • składanie wiązanek kwiatów przez miejscowe władze samorządowe i delegacje partii, zakładów pracy, instytucji
  • marsze wojskowe w wykonaniu Orkiestry Dętej Stowarzyszenia “PLANIA”

Rybnik

Na rynku o godz. 9.30 odbędzie się uroczysty apel harcerski z okazji zakończenia obchodów 90-lecia Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej im. hm. Józefa Pukowca. O godz. 9.45 uczestnicy obchodów wysłuchają hymnu państwowego. Kolejne punkty uroczystości to: wciągnięcie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi, przemarsz do bazyliki pw. św. Antoniego oraz oddanie hołdu i złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II.  O 10.30 w bazylice rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią rybnicki Chór Kameralny „Autograph” i Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”.

Wodzisław Śląski

Obchody rozpoczną się 11 listopada 2013 r. o godz. 10.00 uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. WNMP w Wodzisławiu Śląskim. Po mszy, pod Pomnikiem Bohaterów Powstań Śląskich delegacje upamiętnią pamięć poległych.

Program uroczystości 11 listopada:

  • 9.40 – zbiórka przy Muzeum
  • 9.50 – przemarsz do Kościoła WNMP na Rynku
  • 10.00 – msza św. w intencji ojczyzny
  • 11.10 – przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich
  • 11.20 – uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich

Uroczystości uświetni występ Orkiestry Dętej Borynia

Żory

Wydarzenia związane z uczczeniem 95. rocznicy odzyskania niepodległości organizowane są w Żorach od kilku dni. W Filii nr 2 i Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej, jeszcze do 15 listopada czynna będzie wystawa tematyczna „Święto Niepodległości”.

Uroczystości 11 listopada:

  • 11.00 – otwarte zawody strzeleckie z okazji Święta Niepodległości, Strzelnica „Dębina”
  • 11.40 – złożenie kwiatów pod Tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, ulica Szeptyckiego
  • 11.50 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej, ulica Klimka
  • 12.00 – uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, Kościół pw. św. Filipa i Jakuba
  • 16.00 – promocja książki „Przedwojenna Kleszczówka we wspomnieniach mieszkańców”, Miejski Ośrodek Kultury
  • 18.00 – V Festiwal Sztuk Walki, Hala Sportowa MOSiR, ulica Folwarecka 10

12 listopada

  • 12.00 – uroczystość odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych, cmentarz przy ulicy Klimka

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024