Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ten tragiczny fragment w historii regionu odchodzi w zapomnienie

Facebook Twitter

Mieszkańcy Śląska od wieków i pokoleń byli boleśnie doświadczani przez historię. Wiele z wydarzeń, jakie się tu rozegrały miało tragiczny wymiar. O wielu, jak o Powstaniach Śląskich mówi się od lat, ale są takie, o których pamięć ginie, choć odcisnęły się dużym piętnem na losach mieszkańców Śląska.

Jednym z nich, o których chce przypomnieć Stowarzyszenie Moje Miasto z Rydułtów jest Tragedia Górnośląska z 1945 roku. Mówi wiceprezes stowarzyszenia, historyk w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku, Waldemar Wollny:

W 1945 roku na śląsku demontowano i wywożono w głąb Związku Radzieckiego całe zakłady, a także ludzi, którzy mieli je tam ponownie składać:

W wielu przypadkach ludzi zabierano dosłownie z ulicy i wywożono:

Wielu nie przeżyło podróży. Ci, którzy dotarli na miejsca, pracowali w łagrach, tam także wielu z nich zginęło. Gdy już wykonali swoje prace, zaczęli masowo wracać do domów, ostatni wrócili na Śląsk w latach 50. ubiegłego wieku. Dziś trudno powiedzieć ile osób łącznie wywieziono i ilu udało się wrócić:

Represje i wywózka do łagrów dotknęły nie tylko osoby, które zostały wywiezione, ale także ich rodziny:

O Tragedii Górnośląskiej nie mówiło się głośno, aż do 1989 roku był to temat tabu. Ludzie nie chcieli wspominać tych tragicznych wydarzeń, byli zastraszani i nawet teraz po latach ciężko im się zwierzyć z tych trudnych chwil, jakie przeżyli oni czy ich rodziny. Świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej…

Stowarzyszenie Moje Miasto planuje wydanie publikacji na temat Tragedii Górnośląskiej i poszukuje wszystkich, którzy mogliby przybliżyć tamte czasy – dodaj prezes stowarzyszenia, Marek Wystyrk:

Pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach nie powinna zaginąć – dodaje, Marek Wystyrk:

Dodajmy, że wydanie publikacji, która ma ukazać się jeszcze przed końcem tego roku będzie możliwe dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta w Rydułtowach i Urzędu Miasta w Rybniku. Honorowy patronat nad projektem objął arcybiskup katowicki, Wiktor Skworc.

Marek Wystyrk – prezes Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów tel. 501 275 095
Stowarzyszenie Moje Miasto tel. tel. 508 954 442
można kontaktować się także mailowo: [email protected]

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024