Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Umowa na budowę zbiornika Racibórz Dolny została podpisana!

Facebook Twitter

Jak już was informowaliśmy, dziś przed południem w Ministerstwie Ochrony Środowiska w Warszawie podpisano umowę na budowę zbiornika Racibórz Dolny. To historyczny dzień, bo na inwestycję czekaliśmy ponad 100 lat. Pomysł budowy zbiornika przeciwpowodziowego pojawił się już w 1882 roku.

Dziś już wiemy, że zbiornik wybudują Hiszpanie, mają na to czas do 2017 roku. Z Warszawy do Raciborza wraca pociągiem starosta raciborski Adam Hajduk, rozmawiał z nim Arkadiusz Żabka:

Przez wiele lat czekaliśmy na ten moment, umowa podpisana, jest takie małe uczucie ulgi. Ale jeszcze nie do końca, ponieważ pełną ulgę poczujemy, kiedy doprowadzimy wszystko do końca. Miejmy nadzieję, że tak jak tu przy podpisaniu powiedziano, że wszystko będzie robione w terminie i bez większych problemów. Na to liczymy, bo zbyt długo na to czekaliśmy, żeby teraz były jeszcze jakieś opóźnienia.

Dodajmy, że umowę podpisał Tomasz Cywiński pełniący obowiązki dyrektora RZGW w Gliwicach z wykonawcą Andreasem Lopezem, dyrektorem regionalnym hiszpańskiego Dragadosa. Pierwsza łopata ma zostać wbita w ziemię ma przełomie lipca i sierpnia tego roku.

Zbiornik Racibórz Dolny ma zapewniać ochronę przeciwpowodziową 2,5 miliona mieszkańców dorzecza Odry, poczynając od Raciborza w dół rzeki po Wrocław. Zbiornik ma przyjąć maksymalnie 185 mln m3 wody. Całkowita długość jego zapór wodnych to prawie 22 km, a ich wysokość – 11 m. Wysokość korony zapory sięgnie prawie 200 m. Zbiornik ma mieć maksymalną powierzchnię 26,3 km2.

Najważniejszym celem przedsięwzięcia, które powstaje w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Rzeki Odry (POPDO), jest zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie Odry. Zostanie to osiągnięte dzięki podwójnemu oddziaływaniu zbiornika: po pierwsze zbiornik umożliwi zatrzymanie części fali powodziowej, po drugie zaś – umożliwi opóźnienie dojścia fali kulminacyjnej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając ryzyko nałożenia się dwóch fal wezbraniowych. /dane Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – czerwiec 2013 r.

Wartość dzisiaj podpisanej umowy to prawie 937 mln zł. Termin ukończenia inwestycji to 2017 r.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024