Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W sobotę (3.09.) w Jastrzębiu-Zdroju obchody 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania NSZZ Solidarność

Facebook Twitter

Do udziału w uroczystościach została zaproszona m.in. premier Beata Szydło. Obchody rozpocznie uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej ks. Marka Szkudły.

Nabożeństwo zostanie odprawione w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1A, tzw. kościół „na górce”). Początek o godz. 10.00.

O godz. 12.00 pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego odbędzie się dalsza część uroczystości (plac przy kopalni Zofiówka, ul. Rybnicka 6). Planowane są wystąpienia gości i odczytanie listu prezydenta RP do uczestników obchodów. Następnie pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty.

W związku z obchodami rocznicy w mieście zaplanowano wiele różnych wydarzeń – sprawdź TUTAJ

W uroczystościach wezmą udział m.in. uczestnicy strajków w Jastrzębiu-Zdroju z sierpnia 1980 roku, sygnatariusze Porozumienia Jastrzębskiego, delegacja rządowa, przedstawiciele władz krajowych i regionalnych NSZZ Solidarność oraz komisji zakładowych związku, delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju.

Zawarte 3 września 1980 roku w Jastrzębiu-Zdroju porozumienie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a strajkującymi robotnikami. W porozumieniu potwierdzono ustalenia gdańskie, zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, który oznaczał konieczność pracy przez 7 dni w tygodniu. Władze zobowiązały się do przedstawienia projektu ustawy obniżającej wiek pracy w górnictwie. Kluczowym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia od stycznia 1981 roku wszystkich sobót wolnych i niedziel. Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację wielu postulatów socjalno-bytowych, m.in. wprowadzenie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych.

Pierwszy strajk w Jastrzębiu rozpoczął się w nocy z 27 na 28 sierpnia 1980 roku w kopalni Manifest Lipcowy. Około tysiąca górników odmówiło podjęcia pracy na nocnej zmianie. Protest od początku miał przede wszystkim charakter solidarnościowy z robotnikami protestującymi na Wybrzeżu. Do 21 postulatów gdańskich górnicy dołożyli własne. Śląskie strajki przyspieszyły negocjacje w Gdańsku i Szczecinie i wpłynęły na kształt zawartych tam porozumień.

29 sierpnia do kopalni przyjechała delegacja rządowa. Tego samego dnia zastrajkowało dalszych siedem kopalń. Powołano pierwszy na Śląsku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS). Wkrótce w regionie strajkowało już 28 kopalń i 28 innych zakładów.

2 września ok. 17.00 rozpoczęła się kolejna tura negocjacji między MKS i stroną rządową. 3 września ok. 5.40 rano, po kilkunastu godzinach negocjacji, podpisano liczące 29 punktów porozumienie, zwane od tego czasu jastrzębskim.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024