Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Węgiel w Unii Europejskiej a sprawa Polski

Facebook Twitter

Polska jest największym dysponentem złóż węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Podkreślamy to 4 grudnia, w święto górników. O tym, że dla naszego kraju produkcja energii przy użyciu węgla to podstawa, Polska przekonywała w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Z inicjatywy europosła z naszego regionu, Bogdana Marcinkiewicza, zorganizowano tam Europejskie Dni Węgla, do udziału w których zaproszono też kraje, które emitują najwięcej dwutlenku węgla. Cel był jeden...

…zwrócić uwagę Komisji Europejskiej na fakt, że węgiel jest najtańszym źródłem energii.

-twierdzi Brian Ricketts, przewodniczący „Euracoal”, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Węgla Brunatnego i Kamiennego i dodaje, że nie można zrezygnować z tego surowca z dnia na dzień:

Niestety pakiet klimatyczny nie sprzyja producentom węgla, także w Polsce: „Pakiet klimatyczny jest destrukcyjny dla węgla, nie ulega wątpliwości. To na czym moglibyśmy się teraz skupić to większa efektywność elektrowni węglowych, wpływanie na technologie związane z samymi piecami”- mówi Brian Ricketts:

By złagodzić stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie węgla trzeba negocjować. Polska może się zgodzić na ograniczenia, ale musi też coś dostać w zamian:

Co warto podkreślić: „Ludzie węgla nie są przeciwni ograniczaniu emisji dwutlenku węgla” – mówił w Brukseli Jerzy Podsiadło, prezes „Węglokoksu”: „Trzeba zmniejszać emisję CO2, ale trzeba to robić rozsądnie, bez histerii ekologicznej. Polska jest specyficznym krajem, bo u nas  90% produkcji energii pochodzi z węgla, średnio w Unii jest 27%”:

Natomiast cała Unia Europejska emituje zaledwie 14% dwutlenku węgla:

Jerzy Podsiadło zauważył, że zmienia się podejście unijnych przywódców do tematu produkcji węgla i emisji CO2, problemy każdego państwa należy jednak rozwiązywać indywidualnie. „Co chwilę są nowe pomysły, często są nierealne”:

Technologie oparte o czysty węgiel są kosztowne i pozwolić na nie mogą sobie kraje bogate. „To musi się finalnie opłacać. Przykładem są instalacje wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, nie jesteśmy jeszcze na etapie aby mówić o komercyjnych możliwościach tej technologii”:

– mówi Robert Kozłowski, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej do spraw finansowych. Kilka instalacji działa już testowo:

Czy tak restrykcyjne podejście Komisji Europejskiej może nam zaszkodzić? „To jest problem na ile Unia Europejska będzie mogła wspomóc kraje, które będą wdrażać technologie czystego węgla”:

Do państw, które będą musiały włożyć największy wysiłek aby ograniczyć produkcję energii z węgla, z pewnością należy Polska:

Jak długa droga jeszcze przed nami? „Przykład bogatych krajów jak Australia pokazują, że węgiel jest ciągle atrakcyjnym paliwem. Jego złoża wystarczą na znacznie dłużej niż ropa naftowa”- mówi Kozłowski:

Do korzystania z japońskiego doświadczenia zachęcał w Brukseli wiceprezes tamtejszego przedsiębiorstwa energetycznego Yoshihiko Sakanashi:

Za japońską technologią przemawiają liczby:

A już wiadomo, że Komisja Europejska wycofała się z dotowania modernizacji Elektrowni Rybnik, kontrolowanej przez francuski EDF. Oznacza to, że nie dojdzie tam do wymiany starych, wysłużonych turbin na nowe, nie będzie więc ograniczenia emisji liczonego w milionach ton rocznie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj