Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Modernizacja starej elektrowni to dla nas dobra wiadomość!”

Facebook Twitter

"To dobra wiadomość dla naszej załogi" - tak szef związku zawodowego Solidarność w EDF w Rybniku Tadeusz Kukiełka, komentuje wczorajszą decyzję o wstrzymaniu budowy nowej elektrowni, a zamiast tego modernizację starej.

Przypomnijmy, EDF zdecydował, że cztery najstarsze bloki zostaną za kwotę 300 mln euro zmodernizowane. To przedłuży ich żywotność o 15 lat:

Obietnice złożone wczoraj przez szefów EDF-u, że miejsca w elektrowni będą nadal utrzymane, to jest dla mnie, jako dla przewodniczącego, najważniejsza rzecz, żeby ci pracownicy mieli zatrudnienie. Ekipy remontowe muszą przeprowadzić te remonty, dostosować elektrownię do wymagań środowiskowych. Potrzebni są pracownicy do rozbudowy, rewitalizacji elektrowni, do jej utrzymywania. Tak jak dzisiaj pracują pracownicy przy utrzymywaniu bloków, tak później muszą pracować przy tych urządzeniach.

Z budową nowej elektrowni władze Rybnika wiązały spore nadzieje. Inwestycja warta blisko 2 mld euro miała być szansą na rozwój miasta. Wystarczy tylko powiedzieć, że przy jej budowie prace miało znaleźć blisko 2 tysiące osób. Jak jednak, zauważa przewodniczący Tadeusz Kukiełka nowy zakład doprowadził by do spadku zatrudnienia w samej elektrowni:

Według zapowiadanych planów to miało być obniżenie i to drastyczne – zatrudnienia, ponieważ nowy blok miał być zautomatyzowany, a stare – wycięte, czyli byłoby to na pewno obniżenie. Dla nas – społecznie – byłaby to sytuacja nie do przyjęcia, my jako związki musimy walczyć o to, żeby były miejsca pracy, żeby ludzie pracowali i nasze środowisko, żeby funkcjonowało.

Obecnie w rybnickiej elektrowni pracuje 640 osób. Gdy EDF kupował zakład w zatrudnionych było 1490 osób. Co dalej? Będziemy patrzeć szefom firmy na ręce – deklaruje szef związku zawodowego:

Trudno jest przewidzieć, ponieważ władze EDF-u co chwilę wymyślają jakieś nowe projekty – zmniejszania zatrudnienia. Nawet teraz jest taki projekt w planach – „Przygotujmy się do 2020 roku”, oni to nazywają po angielsku „Ready for the Future” i tam też w tych planach widać, że to zatrudnienie ma spaść, więc jeśli teraz mówią, że te miejsca mają zostać utrzymane, to będziemy się temu przyglądać i głośno wołać „Prosimy trzymać się tej obietnicy!”.

A z Tadeuszem Kukiełką, przewodniczącym związku zawodowego Solidarność w EDF Polska rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024