Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

1% dla lokalnych organizacji. Jak wykorzystywane są te pieniądze?

Facebook Twitter

Przekonuje oryginalna reklama i wykreowany w mediach wizerunek, a nie realne działania. Być może dlatego mieszkańcy naszego województwa zamiast przekazywać 1% podatku na rzecz organizacji istniejących w okolicy, wybierają np. stowarzyszenia z województwa mazowieckiego...

A może też dlatego, że nie wiemy, na co wydawane są pieniądze pochodzące z naszych podatków. A mówimy o niemałych kwotach, bo w ostatnim rozliczeniu z fiskusem mieszkańcy naszego województwa przekazali na rzecz organizacji pożytku publicznego 64 miliony złotych. 36% tej kwoty zostało na Śląsku. To duże wsparcie. Na co przeznaczają te środki stowarzyszenia z naszego regionu?

Żorskie Hospicjum im. Jana Pawła II pieniądze wydaje na realizację swoich podstawowych celów, czyli pomoc chorym, szkolenie wolontariuszy, doposażenie zarówno hospicjum stacjonarnego, jak i domowego. Z zeznań podatkowych za 2012 rok udało się pozyskać ponad 300 tysięcy złotych. To spora kwota, bo na przykład Stowarzyszenie Persona na Rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego z Raciborza ma do dyspozycji niecałe 5 tysięcy. Te pieniądze pomagają dofinansować wycieczki dla podopiecznych organizacji.

Jastrzębskie stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Dużych i Małych „Cztery Łapy” jak co roku zebraną pulę środków z 1 procenta przekaże na szczepienia i sterylizację bezdomnych zwierząt. A rybnickie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych na dofinansowanie programu „Działaj lokalnie”. W tym roku będzie to 4,5 tysiąca złotych.

Dobra wiadomość na koniec: każdego roku przekazujemy coraz więcej na organizacje z naszego terenu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2020