Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

1 listopada w regionie. Jak dojechać do cmentarzy? Jak kursują autobusy?

Facebook Twitter

Zmiany w organizacji ruchu w wielu miejscach regionu, patrzcie na znaki jadąc na groby swoich bliskich. Mamy dla was komplet informacji o komunikacji autobusowej, o tym jak zorganizowano dojazd do cmentarzy, gdzie będą prowadzone doroczne kwesty.

Fot. summa \ pixabay.com

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

 • Rybnik:

Najwięcej zmian dotyczy cmentarza parafialno- komunalnego w centrum miasta na ulicach Rudzkiej, Gliwickiej, Janiego, Jaskółczej oraz Szczygłów. Inaczej w rejonie nekropolii,jeździ się również w dzielnicach Niedobczyce i Boguszowice Stare. Szczegóły znajdziecie TUTAJ!

 • Wodzisław Śląski:

Jodłowa, Bogumińska i Marii Skłodowskiej- Curie. Na tych ulicach w Wodzisławiu zmieniono organizację ruchu. Wokół cmentarzy trzeba patrzeć na znaki. Na całej długości ul. Jodłowej obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Od ul. Bogumińskiej do ul. Skrzyszowskiej wprowadzony został ruch jednokierunkowy. A przy cmentarzu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie – dwustronny zakaz zatrzymywania i ruch jednokierunkowy na odcinku od ul. Bolesława Chrobrego.

 • Marklowice:

Cmentarz przy ul. Cmentarnej – całkowite zamknięcie drogi dla ruchu kołowego.

 • Radlin:

Cmentarz przy ul. Henryka Sienkiewicza – ruch jednokierunkowy na ulicach Sienkiewicza i Cmentarnej (na całym odcinku), na ulicy Sienkiewicza miejsca postojowe na wysokości cmentarza przeznaczone wyłącznie dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

 • Rydułtowy:

Cmentarz przy ul. Jacka – ruch jednokierunkowy wjazd od ul. Raciborskiej (od strony Rybnika), jednostronny zakaz zatrzymywania;
Cmentarz przy ul. Franciszka Blachnickiego – zakaz wjazdu w kierunku cmentarza od strony ulicy Marcina Strzody, ruch jednokierunkowy na odcinku od parkingu przy ulicy Franciszka Blachnickiego do ulicy Marcina Strzody.

 • Pszów:

Cmentarz przy ul. Niepodległości – jeden kierunek ruchu i zakaz zatrzymywania się na odcinku drogi od ul. Bohaterów Westerplatte do ul. Paderewskiego;
Cmentarz przy ul. POW – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego od ul. Bohaterów Westerplatte do ul. Pawła Skwary;
Cmentarz przy ul. Dolnej – jeden kierunek ruchu od ul. Stefana Okrzei do ul. Krzyżowej.

 • Gołkowice:

Cmentarz przy ul. Cmentarnej – ruch jednokierunkowy wjazd od ul. Wyzwolenia wyjazd na ul. Jana III Sobieskiego.

 • Godów:

Cmentarz przy ul. Słonecznej – jeden kierunek ruchu wjazd od ul. 1 Maja wyjazd na ul. Szkolną.

 • Racibórz:

Kierowcy szczególnie muszą uważać przy cmentarzu Jeruzalem na ulicy Ocickiej oraz przy nekropolii w Brzeziu i Markowicach.

Cmentarz Jeruzalem- odcinek ul. Ocickiej od skrzyżowania z drogą krajową nr 45 (ul. Starowiejska) do skrzyżowania z ul. Koszalińską jest wyłączony z ruchu. Prawo do przejazdu mają: autobusy zorganizowanego transportu zbiorowego i pojazdy, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Brzezie- na ulicy Strażackiej (w kierunku od ulicy Pogrzebieńskiej do ulicy Bitwy Olzańskiej) ruch jednokierunkowy.

Markowice- od drogi wojewódzkiej nr 919 w kierunku cmentarza oraz od ulicy Jordana w kierunku cmentarza wprowadzono zakaz wjazdu.

 • Jastrzębie:

Na odcinku od skrzyżowania z ulicą Cieszyńską do Domu Pogrzebowego przy ulicy Okrzei w Jastrzębiu po lewej stronie jezdni stoi znak „zakaz zatrzymywania się”. Ponadto ruch na odcinku od kościoła aż do ulicy Libowiec odbywa się w jednym kierunku. Od 6.00 do 20.30 dla ruchu pojazdów całkowicie wyłączony jest odcinek ulicy Podhalańskiej, od skrzyżowania z ulicą Mazowiecką do sygnalizacji świetlnej przy centrum handlowym. Zmiany też przy cmentarzu parafialnym na Dębowej, ulica jest zamknięta dla ruchu.

 • Żory:

Ruch jednokierunkowy na ulicy Komunalnej. Podobnie na Zbożowej i Lazurowej. Ulica Smutna jest zamknięta na odcinku od wjazdu na parking do skrzyżowania z ul. Nową.

 • Cieszyn:

Na ulicy Katowickiej wyłączony z ruchu jest prawy pas, wzdłuż cmentarza komunalnego, tam zorganizowano parking.

 • Skoczów:

Ulica Cieszyńska, od skrzyżowania z ulicą Kossak – Szatkowskiej do skrzyżowania z ul. Gołęszyców, jest jednokierunkowa.

 • Strumień:

Ruch w jednym kierunku wprowadzono na ulicy 1 Maja.

 • Chybie:

Ruch jednokierunkowy na odcinku ul. Sportowej – od skrzyżowania z ulica Lipową do ulicy Wyzwolenia.

KOMUNIKACJA MIEJSKA:

 • Rybnik:

W czwartek (1.11.) wszystkie przejazdy autobusami ZTZ w Rybniku są bezpłatne, a dodatkowo uruchomione zostały dwa dodatkowe przystanki oraz specjalna linia, oznaczona literą „C”. Szczegóły znajdziecie TUTAJ!

 • MZK:

1 listopada autobusy kursują jak w każdą niedzielę. Natomiast 2 listopada jak w dni robocze wolne od nauki szkolnej. W dniu Wszystkich Świętych uruchomiono dodatkowe kursy na liniach 123 i 119.

Linia 123 (kursy dodatkowe)

– odjazdy linii z przystanku „Podhalańska Wodociągi” w kierunku Os. Przyjaźń: 8:12 , 9:32 , 10:22 , 11:12 , 12:27, 13:12 , 13:42 , 14: 37.

– odjazdy linii 123 z przystanku „Os.Przyjaźń – Moniuszki” w kierunku do A. Bożka : 8:32 , 9:52 , 10:42 , 11:42 , 12:47 ,14:14 15:07.

Linia 119 (kursy dodatkowe)

– odjazdy z przystanku „1 Maja-Karola Miarki” w kierunku Os. Przyjaźń : 9:48 , 11:13 , 12:38 , 13:33 , 14:38 , 15:38 , 17:13 ,18:38.

– odjazdy z przystanku „Os.Przyjaźń – Moniuszki” w kierunku Chlebowej Pętla : 10:07 , 11:37 , 13:02 , 14:12 , 15:07 , 16:02 , 17:42 , 19:12.

1 listopada, w związku z zamknięciem odcinka ul.Podhalańskiej w Jastrzębiu-Zdroju, nie są obsługiwane przystanki „Podhalańska-Rondo Ruptawskie” i „Podhalańska Cmentarz”. Zamiennie obsługiwany jest przystanek „Małopolska”. Dotyczy linii: 101 i 120.

 • Racibórz:

Dodatkowe kursy wprowadziła również raciborska komunikacja. Dziś (1.11.) autobusy jeżdżą jak w dni świąteczne. Dodatkowo przedsiębiorstwo uruchomiło linie „3bis”, „A” i bezpłatną „J”. W Zaduszki autobusy będą jeździć jak w zwykłe dni robocze. Więcej informacji TUTAJ!

KWESTY w regionie:

 • Powiat wodzisławski:

Coroczna zbiórka charytatywna Fundacji „Wspólnota Dobrej Woli”, w tym roku odbędzie się po raz 23. Zbiórka prowadzona przez młodzież szkół podstawowych i średnich na cmentarzach powiatu wodzisławskiego. Datki zbierane są na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami, które korzystają ze świadczeń rehabilitacyjnych i rewalidacyjnych w Wodzisławski Ośrodku Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży.

 • Rybnik:

W czwartek (1.11.) i w sobotę (3.11.) na nekropoliach przy ul. Rudzkiej oraz w Chwałowicach i Boguszowicach będzie można spotkać wolontariuszy Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie. Między 8:00 a 16:00 zbierać będą pieniądze na budowę hospicjum stacjonarnego. Tę inwestycję będzie można również wesprzeć kupując w dniu Wszystkich Świętych płytę „Każdy dzień jest początkiem” z utworami rybnickich artystów. Sporo mówiliśmy o niej w Radiu 90.

O pomoc proszą także wolontariusze z Hospicjum Domowego im. św. Ojca Rafała Kalinowskiego, ich spotkacie na cmentarzu komunalnym i przed cmentarzem parafialnym kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej.

 • Jastrzębie-Zdrój:

Jak co roku kwestę organizuje Hospicjum Domowe im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza, działające przy parafii św. Katarzyny. To już tradycja, bo już od 16 lat w tym szczególnym dniu zadumy, młodzi ludzie proszą o wsparcie finansowe. Wolontariusze mają identyfikatory imienne ze zdjęciem i kwestują do oznaczonych puszek. Podczas zeszłorocznej kwesty udało im się zebrać 38 821,21 złotych.

Policyjna akcja ZNICZ:

To więcej patroli w okolicach cmentarzy i na wylotach z miast, a także w pobliżu skrzyżowań, na których często dochodzi do kolizji i wypadków. Policjanci apelują o ostrożność, do pieszych o jasne elementy stroju i o rozwagę przy grobach bliskich, by nie dać się okraść kieszonkowcom. Akcja potrwa do niedzieli (4.11.).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj