Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

1 milion 200 tysięcy złotych ma pomóc Raciborzowi w walce z niską emisją

Facebook Twitter

Choć miasto nie ma takich problemów jak Rybnik czy Wodzisław, to każda likwidacja kopcących kominów jest istotna. Gród nad Odrą otrzymał dofinansowanie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach program "KAWKA".

Dzięki tej dotacji i pożyczce zarazem, Racibórz wymieni systemy grzewcze w kilku budynkach komunalnych:

To dobry program, który jakby wzmocni nasze dotychczasowe działania związane z obniżaniem poziomu niskiej emisji i termomodernizacją budynków, bo to jest program połączony, bo to jest termomodernizacja, która pozwoli przy okazji wprowadzać inne systemy ogrzewania. Głównie chodzi o podłączenie do sieci PEC-owskiej bądź do instalacji ogrzewania gazowego.

Stare piece na węgiel mają zostać zastąpione nowoczesnymi aż w sześciu kamienicach – dodaje prezydent Raciborza Mirosław Lenk:

W tym roku zgłosiliśmy bodajże cztery budynki do programu „Kawka”. Niezależnie od tego dwa budynki będziemy wykonywali z umorzeń z WFOŚ, czyli łącznie z WFOŚ-em sześć budynków. Gdyby taki poziom zachować rocznie, do tej pory robiliśmy dwa, trzy budynki rocznie, no to myślę, że w ciągu najbliższych pięciu-dziesięciu lat bylibyśmy w stanie znacznie poprawić substancję mieszkaniową miasta, a już wygląda znacząco lepiej.

Prace związane z wymianą systemów grzewczych mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj