Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

1 sierpnia Światowy Dzień Karmienia Piersią. W Radiu 90 bez tabu [SONDA]

Facebook Twitter

Czy karmić dziecko piersią czy mlekiem modyfikowanym? Jak długo karmić? I wreszcie.. jak i gdzie to robić? Takie pytania na pewno zadają sobie świeżo upieczone mamy. To temat, który zawsze wzbudza wiele kontrowersji, zdania są podzielone i niestety.. my też nie mamy na nie magicznej odpowiedzi. Są jednak rzeczy, które o karmieniu piersią wiemy.

fot. pixabay.com

Mleko matki zawiera mnóstwo składników, które odżywiają i ochraniają niemowlaka. Jest to pokarm dostosowany do jego potrzeb. Co znajduje się w mleku matki?

 • miliony żywych komórek
 • ponad 1000 białek
 • białko zbudowane z aminokwasów
 • cukry zwane oligosacharydami
 • ponad 40 enzymów
 • czynniki wzrostu
 • hormony
 • witaminy i minerały
 • przeciwciała
 • kwasy tłuszczowe o długim łańcuchu
 • 1400 mikro-RNA.

Te wszystkie składniki odpowiadają za wzmocnienie odporności dziecka, wzrost, rozwój, chronią komórki nerwowe mózgu, przekazują probiotyki, wzmacniają układ trawienny oraz ograniczają rozwój chorób.

Podczas karmienia piersią między mamą i dzieckiem wytwarza się więź, która wynika z bliskości pomiędzy nimi.

Mimo, że mleko matki jest bezdyskusyjnie zdrowe i dostosowane do potrzeb dziecka wiele kobiet nie karmi swojej pociechy własnym mlekiem. Czasem przyczyną bywają czynniki biologiczne, psychiczne, a czasem jest to świadomy wybór kobiety. Wynika to z faktu, że karmienie piersią wymaga od matki dużego poświęcenia i wielu wyrzeczeń.

Poza całkowitym karmieniem naturalnym, całkowitym karmieniem mlekiem modyfikowanym istnieje również mieszany sposób karmienia. Polega on na podawaniu mleka modyfikowanego zamiennie z karmieniem piersią. Każda mama musi odpowiedzieć sobie sama na pytanie jak chce karmić swoje dziecko. Należy pamiętać, aby pozwolić jej dokonać tego wyboru samej, zgodnie z jej przekonaniami, potrzebami dziecka i warunkami zdrowotnymi.

Jak długo, czyli do jakiego wieku karmić dziecko piersią?

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) twierdzą, że karmienie piersią dziecka do 2. roku życia z jednoczesnym rozszerzaniem diety od 4. miesiąca życia wspiera jego prawidłowy rozwój. Długie karmienie piersią nie oznacza, że kobieta musi być ograniczona przez cały czas jego trwania. W sprzedaży jest wiele akcesoriów, np. laktatory, które to karmienie ułatwiają i pozwalają innej osobie nakarmić dziecko mlekiem matki.

W samochodzie, w toalecie, na ławce? Jak i gdzie karmić?

Ten temat wzbudza wiele kontrowersji. Karmienie dziecka w miejscu publicznym dla jednych nie jest niczym dziwnym i szokującym, a dla innych może być niestosowne. Najważniejsze jest, aby komfort karmienia towarzyszył dziecku i matce. W obecnych czasach promuje się karmienie naturalne, a co za tym idzie powstało wiele miejsc ułatwiających maluchowi i jego mamie karmienie. Przecież głód dziecka czasem zastanie ich w np. w sklepie, w parku, czy w przychodni. Powstały kąciki do karmienia, specjalne pomieszczenia, czy np. ławki.

Takie ławki dla kobiet karmiących powstały też w naszym regionie, w Wodzisławiu. Umożliwiają one mamom spacerującym po Parku „Trzy Wzgórza”, Parku Miejskim na Starym Mieście oraz w okolicach rynku nakarmienie malucha z zachowaniem prywatności i poczuciem komfortu. Jest to ważne nie tylko dla niej, ale też dla innych odwiedzających park.

Czytaj także:

Niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, masz dzieci, czy nie masz, karmisz piersią czy nie - powiedz nam co sądzisz na temat karmienia piersią w miejscu publicznym?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021