Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

10 dni kwarantanny dla przyjeżdzających spoza Schengen. Ale są też dobre informacje

Facebook Twitter

Wracasz z Chorwacji, nie będziesz kierowany na kwarantannę. To dobra informacja, na którą czekało wiele osób. Sporo zamieszania wprowadziło środowe rozporządzenie mówiące o wprowadzeniu przymusowej kwarantanny dla osób, które wjeżdżają do Polski spoza grup Państw Schengen. Do nich Chorwacja nie należy. Stąd też obawy tych, którzy w tym południowym kraju już są, bądź wybierają się tam na wczasy.

Kwarantanna ma trwać dziesięć dni, a dopiero w siódmym dniu jej trwania można wykonać test, od jego wyniku zależeć będzie czy jesteśmy z niej zwolnieni.

Rząd nie przewiduje w najbliższym czasie luzowania tych obostrzeń

– potwierdził podczas dzisiejszej (25.06.) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na granicach zewnętrznych z kwarantanny są zwolnione jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, dzieci przekraczające granice zewnętrzne obowiązują te same obostrzenia, co osoby dorosłe.
Co więc z Chorwacją? Lakoniczną odpowiedź na pytanie naszej redakcji przysłało Ministerstwo Spraw Zagranicznych –

Przyjeżdżający do Polski z Chorwacji są zwolnieni z obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantanny.

Straż Graniczna precyzuje nałożone obostrzenia – jak czytamy w komunikacie służb –

obowiązek nie dotyczy osób, które rozpoczęły podróż w jednym z krajów strefy Schengen lub w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli również podróżnych z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii).

Tym samym można bez problemów wyjechać do Chorwacji i z niej wrócić, tym bardziej, że tydzień temu kraj ten zniósł obostrzenia i bez testów można do niego wjechać.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj