Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Dziś świętują Żory

Facebook Twitter

Dziś (4.07.) wielkie obchody jubileuszu 100-lecia przyłączenia Żor do Polski. Dokładnie 100 lat temu, 4 lipca 1922 roku, po trzech Powstaniach Śląskich i plebiscycie, do Żor wkroczyło Wojsko Polskie na czele z generałem Stanisławem Szeptyckim i przedstawicielami cywilnej administracji. Na cześć polskich żołnierzy na żorskim rynku wzniesiono, podobnie jak w innych śląskich miastach, bramę triumfalną.

Fot. facebook.com/muzeum.miejskie.zory

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia rozpoczną się o 18.00. Wtedy sprzed Muzeum Miejskiego wyruszy kolumna Wojska Polskiego wraz z rekonstruktorami Dywizjonu Artylerii Konnej oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Policji Województwa Śląskiego. Pół godziny później nastąpi oficjalne przywitanie uczestników przemarszu przez władze miasta, oficjeli i zebranych mieszkańców. Odsłonięta zostanie również pamiątkowa tablica, a następnie odbędzie się uroczysty Apel Pamięci.

Później na scenie wystąpi wspomniana orkiestra a po niej śląski artysta Wojciech Ciuraj, który zaprezentuje „Tryptyk Śląski” – czyli muzyczną opowieść o powstaniach śląskich.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj