Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

10,6 mln złotych na modernizację szpitala w Rybniku

Facebook Twitter

W lutym ubiegłego roku miasto Rybnik przekazało 7 mln złotych Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu nr 3 w Rybniku. Do końca 2022 roku miała zostać wyremontowana porodówka. Pierwotny plan zakładał także remont oddziału ginekologiczno-położniczego, ale z powodu wciąż rosnących cen dyrekcja lecznicy zmodyfikowała plany.

Pieniądze wróciły do miasta, bo okazało się że potrzeba jeszcze 3 mln zł. Tak też się stało. Miasto zwiększyło dotację i dziś (25.04.) podpisano umowę w sprawie przekazania 10,6 mln złotych:

Piotr Kuczera: Już jedna umowa była podpisana i nie do końca zrealizowana z powodów projektowo-kosztorysowo-przetargowych, ale na pewno chcemy, aby doprowadzić to dzieło do końca. Ważny oddział związany przecież z miejscem, gdzie na świat mają przychodzić mali rybniczanie, stąd z radością za zgodą Rady Miasta i błogosławieństwem radnych tę umowę podpiszę.


Mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Właścicielem WSS nr 3 w Rybniku jest urząd marszałkowski, stąd obecność na podpisaniu umowy wicemarszałek Anny Jedynak:

Anna Jedynak: Ta opieka jest potrzebna pacjentkom i dzieciom, zwłaszcza tym małym pacjentom, którzy powinni się zdrowo wychowywać. To są wcześniaki, które potrzebują opieki specjalistycznej. Cała inwestycja powinna być zamknięta, zrealizowana do końca tego roku. Z punktu widzenia tego, co się dzieje w demografii, każda zdrowa pacjentka i wszyscy pacjenci, którzy są młodzi, powinni dla Rybnika być cenni. To też wpłynie oczywiście na jakość obsługi, też na warunki socjalne, jakie są w szpitalu.

Anna Jedynak, wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Po remoncie panie będą rodzić w bardziej komfortowych warunkach- zapowiada Jarosław Madowicz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku:

Jarosław Madowicz: Dziś porodówka to jedna duża sala podzielona ściankami na tzw. boksy. Od momentu, kiedy będziemy mieli tę inwestycję zakończoną, to każda z pań będzie miała swoją salę porodową z zapleczem sanitarnym, więc zupełnie inny komfort przebywania, rodzenia. Myślę, że to jest bardzo ważne. Cztery stanowiska, tam będą trzy łóżka porodowe i jedna sala z wanną.

Jarosław Madowicz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku

Plan zakłada zakończenie prac jeszcze w tym roku. Do tego czasu pacjentki będą mogły rodzić w Rybniku, ale nie będzie porodów rodzinnych- dodaje dyrektor Madowicz:

Jarosław Madowicz: Panie będą rodziły na jednej z części sal pooperacyjnych. Tam są przygotowane miejsca porodowe, czy będą za chwilę przygotowane. Uciążliwością będzie to, że raczej będą ograniczone porody rodzinne. To musimy wiedzieć, że przez ten czas nie będzie takiej możliwości. No, chyba że będzie tylko jedna pani rodziła, a nie będzie to przeszkadzało innym. To tylko kilka miesięcy, musimy jakoś zacisnąć zęby i to przetrwać.

10,6 mln złotych wystarczy na sam remont, kolejne 1,5 mln potrzebne będzie, aby kupić nowy sprzęt. Szpital liczy na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj