Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

108 kolejnych zachorowań na Śląsku: To wszystko górnicy

Facebook Twitter

Wirusa wykryto w próbkach pobranych od kolejnych 108 mieszkańców naszego województwa, to górnicy z czterech zakładów, w których wykryto ogniska zakażeń. Takie informacje przekazuje Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Najwięcej górników z wykrytym koronawirusem jest w naszym regionie. Chodzi o KWK Jankowice (38 próbek), KWK Murcki – Staszic (15 próbek), KWK Pniówek (29 próbek) i KWK Bobrek (26 próbek). To wyniki badań przesiewowych wykonanych w miniony czwartek (7.05.) w wyznaczonych punktach. Pobrano wówczas blisko 1000 próbek biologicznych do badań pod kątem obecności Covid-19.

Czekamy na czwartkowe wyniki z KWK Sośnica. Próbki poddawane są testom w laboratorium w Poznaniu.

– informują służby wojewody.

W miniony piątek (8.05.) podczas badań przesiewowych przebadano kolejny 1000 górników, w sobotę (9.05.) już 2500, dzisiaj (10.05.) trwa pobieranie wymazów od 5 tys. pracowników pięciu kopalń.

Po wczorajszych kłopotach w organizacji badań- w Rybniku auta górników stały w ogromnym korku na ulicy Energetyków, blokując dojazd do szpitala- w niedzielę (10.05.) przy szpitalu WSS nr 3 w Rybniku ustawiono 2 namioty. Pracuje w nich blisko 15 osób.

Kolejne punkty do pobierania wymazów stanęły przy kopalniach, jak np. przy KWK Sośnica czy KWK Murcki – Staszic.

Wszędzie zaangażowani są także wykwalifikowani pod kątem medycznym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy także pobierają wymazy.

  • Jak działa punkt poboru wymazów w Gliwicach? [FOTO]

Rząd zapowiada kolejne wsparcie: w poniedziałek (11.05.) na Śląsk mają dotrzeć żołnierze z kolejnymi wymazobusami, w sanepidach już pracują inspektorzy oddelegowani z innych regionów Polski. Wojewoda śląski informuje z kolei, że na finiszu jest uruchamianie dwóch kolejnych laboratoriów w regionie.

Śląsk jest regionem z największa liczba zachorowań w kraju, ale jak mówił w niedzielę (10.05.) przedpołudniem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, służby liczą, że w najbliższych dniach uda się ograniczyć ogniska zakażeń w kopalniach:

Osoby chore kierowane są do izolatoriów, a wszystkie osoby z kontaktu są poddane kwarantannie.

Obecnie w izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju przebywa ponad 25 górników. Kilkunastu z powodu uciążliwych objawów zakażenia jest hospitalizowanych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj