1159 biegaczy ukończyło Rybnicki Półmaraton Księżycowy

W ten weekend zawodnicy przebiegli ponad 21 kilometrów ulicami w centrum Rybnika. Organizatorzy podkreślają, że z roku na rok przybywa zgłoszeń. Pierwszą edycję nocnego biegania w Rybniku ukończyło 259 biegaczy, w tym - na starcie stanęło ponad 1300.

W 6. Rybnickim Półmaratonie Księżycowym najlepszy okazał się Kenijczyk – Kibichy Tanui, który przebiegł trasę w godzinę, sześć minut i 6 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Anastazja Dashkiewich z Białorusi. Jej czas to godzina 14 minut i 13 sekund.

Oprócz najlepszych w klasyfikacji open dla mężczyzn i kobiet (oraz w poszczególnych kategoriach wiekowych mężczyzn i kobiet) na podium stają również najlepszy rybniczanin i rybniczanka jak również zwycięzcy sztafet i Maratonu Dwóch Serc. W klasyfikacji open najlepsi otrzymują nagrody pieniężne: 1 miejsce: 2.000 zł, 2 miejsce: 1.500 zł, 3 miejsce: 1.000 zł, 4 miejsce: 600 zł,  5 miejsce: 500 zł i 6 miejsce: 400 zł. Dla zwycięzców pozostałych klasyfikacji przygotowano nagrody rzeczowe.

Nowością podczas 6. edycji półmaratonu była strefa relaksu, przygotowana dla biegaczy oraz drugi punkt napojowy, który został usytuowany w połowie trasy.

Przy obsłudze całego biegu pracowało blisko 300 osób. W tym 100 wolontariuszy, 100 osób zabezpieczających trasę (policja, straż miejska, pracownicy RSK), 20 ochroniarzy i osoby pracujące w biurze zawodów.

O 20.37 swój numer startowy odebrał tysięczny zawodnik. O 22.00 na starcie pojawiło się 1308 biegaczy (ukończyło 1159). W 6. Rybnickim Półmaratonie Księżycowym najlepszy okazał się Kibichy Tanui (Kenia, czas 1:06:06). Wśród kobiet zwyciężyła Anastazja Dashkiewich (Białoruś, 1:14:13). Najszybszym rybniczaninem został Radosław Kasprzak (1:17:54), a rybniczanką Daria Kudio (1:36:04). Najwięcej osób, które cieszyły się z przekroczenia mety to oczywiście rybniczanie, w tym roku bieg ukończyło 261 mieszkańców Rybnika.

Wojciech Świerkosz, wiceprezydent Rybnika:
To był mój pierwszy start w rybnickim półmaratonie, w sumie w życiu trzeci. To świetna impreza, super przygotowana. Gratulacje dla organizatorów, za przygotowanie świetnej trasy. Trzeba jednak podziękować głównie mieszkańcom Rybnika, którzy biegli i tym, którzy dopingowali. Każdy dobry gest, okrzyk był dla nas bardzo ważny, bo powodował, że mogłem biec dalej. Nie spodziewałem się, że na trasie będą takie przewyższenia, nie spodziewałem się również, ze ul. Kościuszki jest aż tak straszenie długa. Fajnie, że uczestnicy mogą biegać po centrum, bo wrażenia są kapitalne. Myślę, że jest szansa, aby w przyszłym roku wystawić sztafetę prezydencką, Piotr Masłowski biega, Wojciech Student jeździ bardzo dużo na rowerze. Ale nr 1 zarezerwujemy dla Piotra Kuczery, postaram się nad nim popracować, tak żeby – jeżeli nie za rok, to za 3 może 4 lata wystartował z nami.

Mirosław Małek, rybnicki olimpijczyk:
Było bardzo ciężko, ale to moja wina, bo biegłem bez przygotowania. Mimo to jestem zadowolony, bo to świetna impreza. Fajnie, że mamy coś takiego w Rybniku. Gratulacje dla organizatorów i dla wszystkich startujących, ale również dla kibiców, którzy nas dopingowali na całej trasie. Ja w ubiegłym roku debiutowałem w półmaratonie księżycowym, był to w ogóle dla mnie pierwszy bieg uliczny, w którym wystartowałem. Szkoda, że nie miałem czasu, aby solidniej przygotować się do tegorocznego startu, ale już dziś wiem, że wystartuję ponownie za rok.

Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR i uczestnik maratonu:
Biegło nas dzisiaj naprawdę dużo, całą ławą, wyglądało to pięknie. Pogoda była idealna do biegania. Atmosfera na rynku była kapitalna, dopingowały nas setki rybniczan, to działa na ludzi, większość dostawał kopa i przyśpieszała. Ogólnie z imprezy jestem zadowolony, chociaż zawsze jest coś do poprawienia. Na dziś jestem przekonany, że zorganizujemy 7.edycję półmaratonu księżycowego. Liczba osób jaka wystartowało w tym roku, jest optymalna. Ludzie muszą mieć zaplecze gdzie mogę się przebrać, wykąpać, a warunki jakie tuta są, nie pozwalają na przyjęcie większej liczby uczestników. Max to 1700 osób. Poza tym, musimy pamiętać, że organizujemy bieg późno w nocy, więc to też nakłada na nas pewne ograniczenia, chociażby z powodu ciszy nocnej.

Mateusz Wolnik z Lysek, 8. w klasyfikacji open, 2. najlepszy Polak:
Biegam już piąty rok. Do tego sędziuję mecze piłkarskie, więc muszę dbać o utrzymanie formy. Dwa lata temu biegłem pierwszy raz w rybnickim półmaratonie, byłem 15., teraz 8. więc postęp jest. Trasa w Rybniku jest bardzo ciężka, więc trudno pobijać tutaj rekordy życiowe, bardziej biegnie się na miejsce niż na wynik czasowy. Moim marzeniem jest powalczenie w tym biegu z Kenijczykami, daję sobie na to dwa, trzy lata. Zobaczymy jak będzie, bo w bieganiu trudno cokolwiek przewidywać. Jak zdrowie pozwoli, to za rok znowu tu się pojawię.

Radosław Kasprzak, najlepszy rybniczanin (13. w kategorii open):
Od kilku lat biegam na co dzień. Zacząłem, ponieważ ważyłem przeszło 90 kg i postanowiłem schudnąć. Wystartowałem w Biegu Barbórkowym, spodobało mi się i tak już zostało. W półmaratonie biegłem już kolejny raz, wcześniej udawało się zając miejsce na pudle, ale wygrałem pierwszy raz. Myślę, że jest możliwe, aby kiedyś ten bieg wygrał rybniczanin. Ja dziś pobiegłem pierwsze dwa okrążenia dość asekuracyjnie, są więc rezerwy. Półmaraton Księżycowy jest bardzo fajnie zorganizowany, jestem rybniczaninem, wiec czuje się u siebie. Kibice nas wspierają, słyszałem okrzyki swoich znajomych, po prostu bomba.