Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

140 lat żorskiej Ochotniczej Straży Pożarnej [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

140 lat obchodzi w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna z Żor. Powstała w 1881 roku. Wówczas skupiała blisko 170 ochotników. Te czasy były zupełnie inne, nie było Państwowej Straży Pożarnej- mówi Adam Doleżych, naczelnik OSP w Żorach.

Strażacy pamiętają o swoich założycielach. Z okazji jubileuszu, w miniony weekend przy jednej z żorskich galerii, druhowie zaprezentowali swój sprzęt. Nie zabrakło pokazów pierwszej pomocy,

Adam Doleżych: Ludzie zrzeszali się w takie związki. Pierwsza grupa nosiła nazwę Związek Ratowania i Gaszenia Pożarów. Wówczas rzeczywiście te jednostki liczyły o wiele więcej osób, bo były jedynymi formacjami, które gasiły pożary. Straż pożarna stale się rozwija. Pojawiają się nowinki technologiczne. Wiadomo, że przez 140 lat wiele się osób i sprzętu przewinęło przez naszą jednostkę. Mieliśmy różne historie, były wzloty i upadki. Był brak remizy, była remiza w piwnicy. Był sprzęt stary, teraz mamy nowy, nowy mamy też budynek.

Aktualnie żorska OSP liczy prawie 60 druhów. 32 to strażacy, którzy czynnie wyjeżdżają do akcji. Trzeba zaznaczyć, że obecnie w każdej dzielnicy Żor jest odrębna jednostka straży.

Adam Doleżych: My jesteśmy taką jednostką centralną OSP Żory. Jest to jubileusz OSP w Żorach. My możemy pochwalić się tym, że jesteśmy najstarszą jednostką w mieście.

Radio 90: Co jeszcze planujecie?

Adam Doleżych: Ten jubileusz musimy obchodzić w reżimie sanitarnym. Jeśli chodzi o nasze plany, to wszystko zależy od sytuacji w naszym kraju, ale w okresie między 4-11 maja, gdzie w Żorach to są najważniejsze dni dla strażaków, na pewno kilka niespodzianek dla mieszkańców planujemy i chcielibyśmy z racji tego jubileuszu więcej mieszkańcom dać niż wziąć, także myślę, że jeszcze zaskoczymy.

Chętnych do zobaczenia wozów strażackich nie brakowało. W strażackich pokazach pomagali uczniowie klasy strażackiej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Wśród nich Brajan Hinc i Krystian Sanna- nie mają wątpliwości, oni w przyszłości na pewno zostaną strażakami.

Jak zapowiadają strażacy, w ciągu roku zapewne nieraz zaprezentują się mieszkańcom. Na pewno w maju, kiedy przypada święto ich patrona i Święto Ogniowe w Żorach.

Zobacz wideo:

Zobacz nasze zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj