Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

15 lipca, Dzień Flagi Górnośląskiej

Facebook Twitter

To dlatego na rybnickim rynku wiszą flagi żółto- niebieskie z herbem województwa śląskiego pośrodku. Powieszono je przed weekendem w ramach akcji mającej na celu pielęgnowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.

fot. RAŚ Rybnik

To inicjatywa Ruchu Autonomii Śląska, który przypomina, że żółto-niebieska flaga jest jedną z najstarszych w tej części Europy. Jej początki sięgają XIV wieku i jej pierwszego „użytkownika” księcia Władysława II Opolczyka. Z biegiem lat stała się symbolem piastowskiego księstwa opolsko-raciborskiego, a w konsekwencji flagą Górnego Śląska.

fot. RAŚ Rybnik

RAŚ zachęca wszystkich mieszkańców regionu do wywieszenia flag Górnego Śląska.

Dzień Flagi Górnośląskiej zapoczątkowany został w 2011 przez deputowanego do Parlamentu Europejskiego Marka Plurę, a data 15 lipca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1920 r. pierwszy wybrany po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Sejm Ustawodawczy uchwalił pierwszą polską ustawę w randze konstytucji – Statut Organiczny Województwa Śląskiego, który obiecywał Ślązakom szeroką samorządność, przekonując ich do głosowania w plebiscycie za Polską, a jego unikatowe i nowoczesne rozwiązania, dające samorządowi dużą swobodę działania, przyczyniły się do rozwoju nie tylko regionu, ale i gospodarki całej międzywojennej Polski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022