Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

15 milionów pożyczki dla szpitala w Rybniku i apel o kolejne pieniądze

Facebook Twitter

15 milionów złotych pożyczki dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku i zapowiedź kolejnego finansowego wsparcia dla lecznicy. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski odwiedził w piątek (10.09.) Rybnik i zmaterializował obietnice, jakie padły podczas obrad okrągłego stołu, w sprawie przyszłości będącego w trudnej sytuacji szpitala.

Decyzję o wsparciu podjęli radni Sejmiku Wojewódzkiego:

Jakub Chełstowski: De facto jest to od strony formalnej umowa pożyczki, ale niestety w swojej karierze samorządowej jeszcze się nie spotkałem, żeby jakiś szpital spłacił nam pożyczkę. To jest umowa wsparcia. Mamy nadzieję, że dożyjemy  takiej sytuacji w województwie śląskim i nie tylko, że takie formy wsparcia będą zwracane przez szpitale. Z drugiej strony cieszę się, że te środki w budżecie województwa znaleźliśmy i sejmik znakomitą większością głosów poparł ten wniosek.

Marszałek województwa Jakub Chełstowski podkreślił, że to nie koniec wsparcia dla rybnickiej placówki:

Jakub Chełstowski: W lata 2019, 2020, 2021, 2022, na tę chwilę mamy zadeklarowanych i już przepracowanych środków i tych, które będą pracowały na poziomie ponad 20 milionów złotych. Są to środki własne województwa, nie są to środki unijne. Wraz z tą deklaracją sejmiku dajemy na te słynne piony, dla których zawsze brakowało od wielu lat pieniędzy, w tym roku to są prawie 2 miliony złotych. Kolejne środki w przyszłym (…). Więc z jednej strony 15 milionów złotych na bieżące wsparcie, z drugiej ponad 20 milionów na inweststycje.

Teraz czas na podobny ruch ze strony samorządu rybnickiego

– zaapelował przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 3 w Rybniku marszałek Chełstowski.

Ewa Fica dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, dziękując za wsparcie podkreśliła, że potrzeby placówki są ogromne:

Ewa Fica: Robimy wszystko, żeby wygospodarować swoje własne pieniądze na to, by móc funkcjonować, ale państwa pomoc jest nieoceniona, dla tego szpitala, bo potrzeby są przeogromne. Też nie ukrywam, że liczę na to, że wszystkie ościenne gminy, łącznie z panem prezydentem Kuczerą, pomogą nam. Ten szpital tego potrzebuje, potrzebują pacjenci.

Podczas dzisiejszego (10.09.) spotkania zapowiedziano również rozbudowę ze środków unijnych oddziału onkologicznego w WSS nr 3 w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj