Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

150 głosów zabrzmi na finał Silesia Gospel Festival. Między innymi w „Modlitwie o pokój”

Facebook Twitter

Już po raz 14. odbędzie się w Rybniku Międzynarodowy Silesia Gospel Festival. To koncerty i warsztaty wokalne, których finałem będzie koncert chóru liczącego 150 osób. "To imponująca liczba, choć w czasach przed pandemią to było nawet 250 chórzystów"- mówi Radiu 90 Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej i zaprasza na koncert finałowy w niedzielę (27.03.) o godzinie 18.00.

13.Silesia Gospel Festival/fot.facebook.com/silesia.gospel.festival

Michał Wojaczek: Znakomite zespoły towarzyszą warsztatowiczom, między innymi JNR Robinson, to wokalista soulowy, przeleci do nas z Danii, to obywatel świata, mieszka i tworzy w różnych krajach, on wystąpi także w koncercie finałowym. A całość spina Adam Kosewski, który jest od kilku lat kierownikiem artystycznym festiwalu.

Inicjatorem festiwalu i pierwszym jego kierownikiem był Norbert Blacha, znakomity śląski muzyk. Jego autorstwa jest „Modlitwa o pokój”, wyjątkowa pieśń na obecne czasy.

Michał Wojaczek: Pamiętamy i wiemy, w jakich realiach żyjemy, wykonamy z chórzystami „Modlitwę o pokój”. To wspaniała kompozycja Norberta Blachy, to jeden z najczęściej wykonywanych utworów chóralnych w Polsce, niosący wyjątkowe przesłanie. W tym czasie zabrzmi w sposób nadzwyczajny.

Muzyka gospel niesie ukojenie w trudnych chwilach

– poleca ten gatunek muzyczny Michał Wojaczek:

Michał Wojaczek: To jest muzyka na ten czas, bo warstwa tekstowa opiera się na modlitwach, na rozmowie z Bogiem, to zachwycanie się pięknem tego świata. Udział w tym koncercie może być prawdziwą odskocznią i takim „akumulatorem”, żeby naładować się energią…

Międzynarodowy Silesia Gospel Festival w Teatrze Ziemi Rybnickiej w ten weekend, w sobotę (26.03.) warsztaty, w niedzielę (27.03.) koncert finałowy.

Program Festiwalu

26.03.2021 – SOBOTA

Warsztaty Gospel
Teatr Ziemi Rybnickiej – sala kameralna
godz.8:00 – 9:00 – rejestracja uczestników
godz.9:00 – 11:00 – I sesja
godz.11:00 – 11:30 – przerwa
godz.11:30 – 13:30 – II sesja
godz.13:30 – 14:30 – przerwa
godz.14:30 – 16:30 – III sesja
godz.16:30 – 17:00 – przerwa
godz.17:00 – 19:00 – IV sesja

Warsztaty Gospel Kids
Teatr Ziemi Rybnickiej – sala widowiskowa
godz.10:30 – 11:00 – rejestracja uczestników
godz.11:00 – 12:30 – I sesja
godz.12:30 – 13:00 – przerwa
godz.13:00 – 14:30 – II sesja
godz.14:30 – 15:00 – przerwa
godz.15:00 – 17:00 – III sesja

27.03.2021 – NIEDZIELA

Warsztaty Gospel
Teatr Ziemi Rybnickiej – sala kameralna
godz.10:00 – 13:00 – V sesja
godz.13:00 – 14:30 przerwa dla chóru SGF
14:30 – próba generalna (sala widowiskowa)

Warsztaty Gospel Kids
Teatr Ziemi Rybnickiej – sala kameralna
godz. 15.30– 16.30 – IV sesja Gospel Kids
17:00 próba generalna (sala widowiskowa)
18:45 – gotowość (sala kameralna)
19:00 KONCERT FINAŁOWY Silesia Gospel Festival

JNR Robinson to urodzony artysta – od 4 roku życia zdobywał pierwsze wokalne doświadczenia u boku starszego brata w lokalnych chórach. Obecnie należy do najbardziej popularnych i szanowanych wokalistów gospel w Europie i na świecie. Związany z z radiem i telewizją, występował również w najlepszych musicalach na West End. JNR Robinson od lat przemierza Europę spędzając swój czas głównie we Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii i w Polsce, koncertując, prowadząc chóry i warsztaty gospel dla dzieci, młodzieży i dorosłych. JNR wystąpił gościnnie na płycie ŚP. Zbigniewa Wodeckiego, „Dobrze, że jesteś “ z 2018.

Adam Kosewski – aranżer, kompozytor, pianista, wokalista, pedagog. Z wyróżnieniem ukończył studia w Instytucie Jazzu w Akademii im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji i aranżacji oraz w 2011 roku podyplomowe studia muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest doktorantem Akademii Muzycznej w Katowicach w zakresie kompozycji. Jest instruktorem warsztatów gospel (m.in. w Olsztynie, Gliwicach, Opolu, Rybniku, Ostródzie). Jego pasją jest pisanie muzyki i prowadzenie dużych zespołów, w szczególności orkiestr symfonicznych i chórów gospel.

Jest autorem aranżacji i dyrygentem orkiestry smyczkowej Sela Music Orchrstra, która wzięła udział w nagraniach płyty TGD „Liczy się każdy dzień” a w 2014 w Festiwalu Nadziei na stadionie Pepsi Arena w Warszawie, gdzie orkiestra oraz blisko 1000 osoów w chórze wykonały 8 pieśni w jego aranżacjach. Aranżował muzykę dla wielu artystów, zespołów, chórów oraz do programów telewizyjnych, m.in. dla TGD, EXit, Chóru żeńskiego Schola Cantorum Bialostociensis, Marcina Wyrostka, Zbigniewa Wodeckiego, programu Hit Hit Hurra; koncertował z wieloma zespołami na terenie kraju i za granicą, m.in. z Ronem Kenoly, Misio Musica, Trzecią Godziną Dnia. Brał udział w nagraniach kilku płyt, m.in. Podróż z Missio Musica, Dać nadzieję chórem gospel z Olsztyna, Liczy się każdy dzień TGD, Moc miłosierdzia i Dokąd iść Roberta Kasprowicza, Bez Ciebie nie ma mnie Gabi Gąsior i Holy Noiz, Wolność jedno ma imię Exit, Znameni Good Work. Był także instruktorem wokalnym w programie TVP2 „Bitwa na głosy”, współpracując z drużynami Haliny Mlynkovej i Edyty Górniak. Od 2008 roku jest dyrektorem i wykładowcą Misji CSM, która organizuje szkolenia dla muzyków i liderów uwielbienia z kościołów chrześcijańskich. Łącząc pasję do muzyki oraz umiejętność współpracy z ludźmi inspiruje innych do poznawania i uwielbienia Stwórcy.

Gabi Gąsior to wokalistka, autorka tekstów i muzyki, instruktor gospel, nauczyciel śpiewu. Absolwentka wokalistyki jazzowej katowickiego Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Trener wokalny w I edycji telewizyjnego show “Bitwa na głosy” w drużynie braci Golec. Muzyką zajmuje się od dziecka. Podróż z gospel rozpoczęła w wieku 14 lat w Przemyskim Chórze Gospel i trwa ona do dziś. Na swoim koncie ma wydany autorski album gospel „Bez Ciebie nie ma mnie”, który ukazał się w marcu 2014 roku oraz płytę świąteczną „Narodził się Jedyny Król” wydaną w grudniu 2015 roku.

Występowała w opolskim amfiteatrze podczas koncertu Super Debiuty 2014 poświęconego twórczości Czesława Niemena wykonując utwór „Obok nas”. Przygotowała oraz poprowadziła chór ŚDM w Koncercie „Credo In Misericordiam Dei” pod kierownictwem Adama Sztaby, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016r. Podczas koncertu wykonała również m. in swój utwór „Słudzy Pańscy Chwalcie Pana”. 
 Współpracowała m.in. z Beatą Bednarz, Adamem Sztabą, Kubą Badachem, Krzysztofem Antkowiakiem, Andrzejem Lampertem, Golec uOrkiestrą. Na codzień koncertuje z własnym repertuarem wraz z zespołem Holy Noiz, współpracuje z chórami gospel, prowadzi warsztaty muzyki gospel w kraju i za granicą.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj