Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

165 milionów euro dla Subregionu Zachodniego

Facebook Twitter

Ogromne pieniądze, ponad 165 milionów euro trafi do miast i gmin Subregionu Zachodniego. Wczoraj (15.05.) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach podpisano porozumienie w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

165 milionów euro dla Subregionu Zachodniego
165 milionów euro dla Subregionu Zachodniego Fot. subregion.pl Fot. subregion.pl

165 milionów euro dla Subregionu Zachodniego

Co to za program? Na co przeznaczone będą środki?

Chodzi o środki z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 to pieniądze z różnego rodzaju unijnych funduszy, które będą przeznaczone na rozwój regionu czy poprawę gospodarki. Na co konkretnie będzie można będzie je wykorzystać? Na przykład na termomodernizacje budynków użyteczności publicznej: szkół, urzędów czy placówek kultury. Na dofinansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii z których skorzystają zarówno indywidualni mieszkańcy jak i samorządy (to wymiana źródeł ciepła na ekologiczne na pompy ciepła czy kotły na biomasę). Będzie też dużo działań związanych z funduszem na rzecz sprawiedliwej transformacji, za unijne środki będzie można przywrócić tereny pokopalniane do użytkowania czy nadać nowe funkcje budynkom pokopalnianym.

Fot. subregion.pl

Środki będzie można inwestować w infrastrukturę szkolnictwa branżowego, ale także na kulturę i turystykę.

Tu mogą być przeznaczone na przykład na powstanie nowych ścieżek rowerowych czy przywracanie budynków do użytku na cele kulturalne i turystyczne. Inwestować można będzie także w szlaki dziedzictwa kulturowego. Wreszcie za unijne pieniądze będzie można budować centra przesiadkowe czy zakupić tabor. To tylko przykłady, jeszcze bez konkretnych inwestycji. Te będą zawarte w powstającej Strategii Terytorialnej Subregionu Zachodniego. Trwają prace nad powstaniem dokumentu a jednym z załączników do niego będzie konkretna już lista projektów do realizacji. Strategia ma być gotowa w lipcu tego roku. Później zostanie zaopiniowana przez Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Funduszy Regionalnych. W drugiej połowie roku mogą być już realizowane pierwsze z zadań.

Unijne pieniądze mają zostać wykorzystane do końca 2029-go roku. O ich pozyskanie będą mogły strać się nie tylko samorządy ale także inne podmioty.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj