Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

18-letni kierowca pędził przez Brenną prawie 110 km/h

Facebook Twitter

18-letni mieszkaniec prawo jazdy miał od… 6 tygodni. Młody mężczyzna długo się nim nie cieszył, teraz stracił je na trzy miesiące. Przypominamy, że przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h skutkuje utratą prawa jazdy na 3 miesiące.

Fot. powiatwodzislawski.pl

We wtorek (8.12.) policjanci z cieszyńskiej drogówki kontrolowali ruch na drogach powiatu cieszyńskiego. Tuż przed 9.00 zmierzyli prędkość seata, który pędził przez tą miejscowość, w obszarze zabudowanym, z prędkością 106 km/h, a tym samym przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h, czego skutkiem jest utrata dokumentu prawa jazdy na 3 miesiące. Za kierownicą auta siedział 18-latek, który prawo jazdy miał zaledwie od 6 tygodni. Swoje pierwsze uprawnienia do kierowania zdobył 21 października tego roku.

5 lat temu weszły w życie przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełniają najpoważniejsze z wykroczeń w ruchu drogowym. Między innymi chodzi tutaj o zatrzymanie uprawnień do kierowania, w przypadku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Wówczas prawo jazdy jest odbierane bezpośrednio przez kontrolującego kierowcę policjanta. Jeżeli osoba ta w dalszym ciągu będzie prowadziła pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeżeli kierowca i w tym czasie zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać, trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Za popełnione wykroczenie młody kierowca otrzymał mandat oraz 10 pkt karnych. Prawo jazdy 18-letniego mieszkańca Brennej zostało zatrzymane. Przez najbliższe 3 miesiące nie będzie mógł kierować samochodem.

Przypominamy młodym kierowcom, że w przypadku popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta cofnie wydane uprawnienia do kierowania pojazdami. To oczywiście nie jedyne konsekwencje tego rodzaju zachowań. Z popełnianiem wykroczeń wiąże się również kara grzywny, a w przypadku popełnienia przestępstwa – nawet kara więzienia.

Tym razem nie doszło do tragedii. Pamiętajmy jednak, że nadmierna prędkość często zabija!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj