Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

2 kilometry nowej trasy rowerowej otwarte w Rybniku [FOTO]

Facebook Twitter

Wstrzymana budowa ścieżki rowerowej od ulicy Rzecznej do Obwiedni Południowej w Rybniku. Decyzję w tej sprawie wydał Wojewoda Śląski. Uchylił zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID, co wstrzymało prace na tym odcinku.

Miasto jednak nie rezygnuje i przygotowana ma zostać dokumentacja zezwalająca na budowę bulwarów w oparciu o dokumentację dotyczącą drogi publicznej.

 To jednak wydłuża czas realizacji inwestycji-

–  zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

Piotr Kuczera: Wojewoda odsyła nas do ustawy, która mówi o tym, że można robić wywłaszczenia na cele społeczne. Nasz problem polega na tym, że ta ustawa raczej była pisana w duchu wywłaszczeń takich punktowych, czyli obrazowo: chce postawić przedszkole, szkołę, jakiś budynek infrastruktury publicznej i rozmawiam z jednym właścicielem działki. Dzisiaj mówimy o infrastrukturze liniowej, czyli o czymś, co powoduje, że możemy mieć 100 działek. 99 się zgodzi, ten jeden zablokuje mi całość. No i to jest pewien kłopot. Szukamy rozwiązań, aby jednak udało się to dzieło dokończyć. Z prostego powodu, dla mnie cel społeczny jest ważniejszy. Przypomnę, że mówimy o terenach, które biegną bardzo często przez tereny, które nie były w żaden sposób użytkowane przez właścicieli.

Rybnickie bulwary od ulicy Rudzkiej, a potem wzdłuż rzeki Nacyny to jeden z flagowych projektów rybnickiego magistratu. Otwarto nowy odcinek trasy: od Górnośląskiej do Przyjemnej. Start lub meta może być na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. To kolejny etap, który docelowo ma stworzyć ciąg o długości 20 kilometrów.

Zostało już niewiele

– dodaje prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: Zostaje do zrobienia odcinek, który dzisiaj jest w uzgodnieniach, jest zaprojektowany. Mamy tutaj różne sytuacje, głównie tereny zamknięte PKP były bardzo dużym problemem, ale on powinien zamknąć ten odcinek bulwarów i właściwie możemy powiedzieć o tym, że jest to odcinek w pewnym sensie też jak każdy strategiczny, bo te bulwary muszą być pewną całością. Chcielibyśmy, aby w dzielnicach Chwałowice, ale też tutaj bardziej okolice Radziejowa, Popielowa były skomunikowane poprzez tunel rowerowy pod Rybnikiem towarowym w ciągu rzeki Nacyny.

W tej sprawie trwają uzgodnienia Wód Polskich i PKP.

Piotr Kuczera: Bardzo istotne jest ta myśl osi komunikacyjnej, która idzie przez całe miasto. Myślę, że ten element społeczny, masowość używania istniejącego odcinka jest dowodem na to, że to trasa jest potrzebna, ma sens i projekt powinien być kontynuowany. Będziemy szukali porozumienia, będziemy szukali możliwości prawnych i finansowych, aby do szczęśliwego końca doszło. Symbolicznie otwieramy te dwa kilometry, bo myślę, że jest to też bardzo ważna alternatywa dla mieszkańców Niedobczyc i Niewiadomia, dla wszystkich, którzy chcą z Zabytkowej Kopalni Ignacy pojechać gdzieś dalej. Oby mogli jak najszybciej przejechać aż do samego centrum.

Droga rowerowa jest w nawierzchni bitumicznej, trasa jest oświetlona

– dodaje Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji w rybnickim magistracie.

Jacek Hawel: Jest to jeden z dwóch obiektów, na którym została zastosowana inteligentna infrastruktura oświetleniowa. Ona w godzinach, kiedy powinna normalnie działać, świeci niespełna 20 procentami, a dopiero w momencie, kiedy pojawia się rowerzysta czy też pieszy odpowiednie czujniki wyłapują ten fakt bezpośrednio przed pieszym czy rowerzystą i jedna, dwie lampy wstecz świecą się pełną mocą po to, żeby użytkownik tej przestrzeni czuł się bezpiecznie, widział dosyć dobrze, jak nie bardzo dobrze przestrzeń, w której się porusza.

Koszt budowy 2-kilometrowego odcinka trasy wzdłuż bulwarów to prawie 9 milionów złotych. Pomysł stworzenia takiej drogi rowerowej pojawił się w Rybniku w 2015 roku. Początek to były Stodoły na dworcu kolejki wąskotorowej. Stopniowo bulwary budowały się w ciągu ulicy Rudzkiej, potem wzdłuż rzeki Nacyny przez Śródmieście.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj