Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

2 miliony złotych z budżetu miasta dla ŻKS ROW-u Rybnik. Prezydent Fudali: „Żużel rokuje nadzieje”

Facebook Twitter

2 miliony złotych to największa kwota, spośród wszystkich, jakie otrzymały rybnickie kluby sportowe w tym roku. Prezydent Fudali zapowiada również wsparcie Turnieju Romanka i meczu Polska - Reszta Świata, który w tym roku odbędzie się w Rybniku.

O rybnickim sporcie i otwarciu kąpieliska Ruda w Rybniku mówił Adam Fudali:

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z TRENINGU ŻKS-u ROW-u RYBNIK

Panie Prezydencie, jaka jest pana ulubiona dyscyplina sportu i dlaczego jest to żużel?

To jest jedna z moich ulubionych dyscyplin. Interesuję się sportem tak ogólnie, ale żużel jest jednym z ulubionych chyba dlatego, że to jest taka tradycja przypisana do naszego miasta i jest mi naprawdę bardzo bliska. Zresztą po inauguracji widać jaki jest głód żużla w naszym mieście, jakie zainteresowanie – sala pękała w szwach. Żużel ma perpsktywy w naszym mieście, chociaż jest to niszowa dyscyplina w wielu krajach, ale w naszym mieście jest to kultowa dyscyplina.

Na jakie wsparcie samorządu może liczyć rybnicki klub?

Myśmy się już na ten temat wypowiedzieli ogłaszając konkurs. Klub wystartował w tym konkursie, otrzymał naprawdę spore środki finansowe, zapowiedziany jest jeszcze Turniej Romanka, jest zapowiedziany mecz Polska – Reszta Świata – tutaj też miasto będzie jednym ze współorganizatorów i będzie finansować te imprezy. Na Turniej Romanka nie będziemy dawać jakichś specjalnych środków, ale na mecz Polska – Reszta Świata, to będzie około 200 tysięcy złotych.

To jest 10% tego, co klub otrzymał do tej pory. Spora kwota, ale zespół zapracował sobie na to.

To fakt, zdobył awans do I ligi. To jest w ogóle droga dyscyplina sportu. Wiadomo, maszyny, które trzeba zakupić, żeby uprawiać ten sport, to jest duży wydatek, ciągle trzeba remontować te maszyny, przystosować, żeby mieć jak najlepsze osiągi, ale to wzbudza emocje, jak już zawodnicy są na torze. To co pan powiedział, to wielka tradycja i trudno z nią walczyć, trzeba ją popierać.

Tak, ale mamy jeszcze taką nową tradycję jak piłka nożna i inne dyscypliny, które też by chciały te środki otrzymywać.

Próbujemy dojść do tego. (…) Próbujemy odbudować te wiodące dyscypliny sportu, na trzy kładziemy nacisk, to jest koszykówka kobiet, żużel i piłka nożna. (…)

Baza – stadion znowu jest po kolejnej modernizacji, tor został wyprofilowany. I także kolejne inwestycje – milion złotych ma zostać wydany na monitoring identyfikacji twarzy kibica.

Tak, milion złotych. To jest efekt wciąż zmieniających się przepisów. My musimy się do nich dostosować, jeśli imprezy mają się odbywać na naszym stadionie. Te zmiany powodują moje oburzenie, ale bazę sportową mamy w Rybniku naprawdę fantastyczną. Remontujemy w tej chwili stadion lekkoatletyczny. Kończy się również remont na kąpielisku Ruda, chcielibyśmy je w maju otworzyć. Ja wczoraj miałem możliwość oglądać postępy prac na tych wszystkich obiektach.

Wyprzedził pan moje kolejne pytanie, a właściwie pana Andrzeja, który pyta, kiedy otwarcie kąpieliska.

Rozmawiałem z szefem, który jest odpowiedzialny za inwestycję na kąpielisku Ruda, pytałem, kiedy będzie zakończenie. Odpowiedział, że w takim terminie, jak zaplanował Urząd Miasta, więc dotrzymany będzie taki termin, jaki był wyznaczony w przetargu. Pogoda nam sprzyja. Trwają jeszcze inne remonty – ciągu ulic Sobieskiego i Powstańców, powstanie park tematyczny na kampusie, więc Rybnik będzie całkiem innym miastem, zmieni swoje oblicze.

Skoro wywołał pan temat kąpieliska Ruda, to czy już wiadomo, jaki będzie cennik?

Chcemy zrobić tak, zresztą to widać po tych wszystkich cennikach na nasze obiekty sportowe, że nigdy nie przesadzamy z ceną. Zresztą ostatnio zmodyfikowaliśmy cennik na basenie w Boguszowicach, w ciągu dnia ma być taniej. To samo będzie na Rudzie, zawsze ta cena będzie umiarkowana, bo zależy nam na tym, żeby było jak najwięcej odpoczywających.

To oby lato tego roku było gorące.

No, woda będzie sztucznie podgrzewana poprzez solary, które można już zobaczyć na kąpielisku. Tam również jest ciąg pieszych wzdłuż kąpieliska i tam również będą zastosowane solary. Nowoczesność i tradycja, bo kąpielisko Ruda to wielka tradycja w Rybniku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2019