Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

2 tygodnie bez szczepienia preparatem firmy Moderna. Problemy z brakiem szczepionek

Facebook Twitter

Nie ma i w najbliższych dniach nie będzie. Chodzi o szczepionki. Duże problemy z przeprowadzaniem zabiegów w Powiatowym Punkcie Szczepień Powszechnych w Skoczowie. Codziennie przy ulicy Góreckiej w hali sportowej zaadaptowanej na cele medyczne, szczepiono do 800 osób. Teraz ta liczba może spaść o połowę.

Wszystko z powodu braku szczepionki Moderna. Jak informuje dr Kamil Rudawiec Koordynator punktu w Skoczowie, ze względu na brak dostawy z Agencji Rezerw Strategicznych wstrzymano podawanie tego preparatu. W poniedziałek (24.05) preparatem miało zostać zaszczepionych kilkaset osób, jednak do punktu nie dotarła odpowiednia liczba szczepionki.

Kamil Rudawiec: Podobno do 6 czerwca mamy nie otrzymać. Była to ponad połowa szczepionek, którą szczepiliśmy. Dzisiaj musieliśmy odwołać prawie 400 osób. To duży problem. Dysponujemy szczepionką Astra Zeneca, ale jest mniej pacjentów chętnych do szczepienia tą szczepionką.

Co w tej sytuacji? Jeśli nie chcemy zdecydować się na inną szczepionkę, musimy ponownie zarejestrować się w bazie i wybrać nowy termin.

Kamil Rudawiec: Jeśli nie mamy szczepionki zabezpieczonej, a oni nie byli zapisani, na inne szczepionki mamy pacjentów, nie mamy gdzie tych pacjentów przenieść. Bo jeśli mamy gdzie przenieść, to przenosimy. Tak, muszą się powtórnie zarejestrować, niestety. Część zdecydowała się na szczepienie szczepionką Astra Zeneca, którą w tej chwili mamy. Natomiast, jeśli mamy zmienić szczepionkę, to my staramy się proponować, nie bezpośrednio przenosić pacjentów na inny rodzaj szczepionki, ponieważ to jest decyzja indywidualna.

Jak dodaje koordynator punktu, do Skoczowa przyjeżdżają także Polacy mieszkający za granica.

Kamil Rudawiec: Polacy z Austrii i z innych stron Europy, co nas troszeczkę zadziwia, ale podobno te szczepienia idą w Polsce sprawniej niż za granicą.

Jak mówi dr Rudawiec, osoby, które przyjdą do punktu, mimo braku szczepionki, zostaną na miejscu przerejestrowane na pierwszy możliwy termin.

Problemy z brakiem szczepionek także w Cieszynie. Dzisiaj (24.05.) odwołano wszystkie szczepienia w miejscowym punkcie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj