Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

20 tysięcy pojazdów dziennie! Dzisiaj oficjalnie otwarto wyremontowany odcinek Drogi Wojewódzkiej 933

Facebook Twitter

To jest drugi na Śląsku odcinek drogi wojewódzkiej pod względem natężenia ruchu. Każdego dnia przejeżdża nim około 20 tysięcy pojazdów. Dzisiaj (3.11) uroczyście otwarto wyremontowany fragment Drogi Wojewódzkiej 933: od DK 78 w Wodzisławiu do węzła autostrady A1 w Mszanie.

Mamy nadzieję, że dobra jakość trasy przełoży się na bezpieczeństwo podróżujących tą drogą

– powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego:

Jakub Chełstowski: Ja się cieszę, że ten odcinek powstał, on jest bardzo ważny, ale też świetnie, jeśli chodzi o te rozwiązana technologiczne, czyli te wygłuszenie, jeśli chodzi o przyczepność, ciąg pieszo-rowerowy to światowa klasa. Myślę, że za 3-4 tygodnie z panem dyrektorem Taborem będziemy otwierać drugi odcinek. Akurat w ramach tego projektu, jeszcze dłuższy ponad 16 kilometrów, a więc na prawdę kawałek dobrej drogi. I takie inwestycje w latach kolejnych w naszym województwie będą, myślę dosyć cyklicznie, bo jak powiedziałem, zaplanowaliśmy budżet do końca kadencji na 2,5 mld złotych. Jak możliwości finansowe pozwolą, to oczywiście będziemy się starać zwiększyć ten budżet, ale też mamy dużą pomoc od rządu. Dostaliśmy w ramach Polskiego Ładu 152 mielony złotych na przebudowę drogi w Imielinie. To też kolejna ważna inwestycja i dużo pracy przed nami.

Ważna jest technologia zastosowana przy wykonaniu nawierzchni tej drogi, materiał jest wytrzymały i niezawodny. Gwarancja to 50 lat. Dodatkowo wprowadzono elementy, które mają poprawić bezpieczeństwo

– mówi Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Zbigniew Tabor: Zastosowaliśmy przy dużym natężeniu ruchu, jakie jest przy tej drodze na poziomie 20 tysięcy pojazdów dobowo na przykład azyle przy przejściu dla pieszych, żeby pieszy mógł na dwa razy przejść. Wybudowaliśmy dodatkową sygnalizację świetlną w rejonie przystanku autobusowego. Wybudowaliśmy rondo na skrzyżowaniu z drogą 930. Powstało kilka innych sygnalizacji. To są wszystko te elementy, które powinny uczestnikom ruchu pomóc, dlatego, że za bezpieczeństwo odpowiada ten, kto prowadzi samochód, natomiast jemu należy to ułatwić. My idziemy w tym kierunku.

Zredukowany do minimum został poziom hałasu:

Zbigniew Tabor: To jest też nowa technologia. To, co my jako zarząd drogi możemy zrobić, to obniżać ten hałas na styku opony z nawierzchnią. Ta nawierzchnia ma taką charakterystykę, że tego nie widać gołym okiem, tam są małe dziurki, pory co powoduje, że powietrze wtłaczane jak koło najeżdża na nawierzchnię, ono nie powoduje hałasu, tylko ten hałas jest rozpraszany w tych mikro dziurkach. Taka technologia, ona nam pozwala w wielu miejscach zrezygnować z budowy ekranów dźwiękochłonnych, które są mało estetyczne. Z drugiej strony w terenie zabudowanym trudno jest ekrany ustawiać, ponieważ byśmy wszystkie budynki zasłonili, czyli dopływ światła do mieszkań, plus do tego mamy zjazdy do posesji i w tym miejscu nie ma ekranu. Czyli ten ekran przestaje pełnić swoją funkcję.

Praktycznie ten odcinek DW 933 został wybudowany od nowa, stara konstrukcja jezdni została rozebrana, w jej miejsce powstała nowoczesna trasa, co zauważają mieszkańcy Mszany, mający swoje posesje w bezpośrednim sąsiedztwie DW 933:

Znacznie jest ciszej, jest cichutko, nie słychać tego szumu samochodów (…) Cieszą mnie nowe ścieżki rowerowe.

mówią Roman i Rafał Bura. A z wójtem Mszany, Mirosławem Szymankiem wspominaliśmy przy tej okazji happening, jaki został zorganizowany w 2017 roku, kiedy to mieszkańcy i kierowcy mogli oddać kciuk na znak poparcia dla remontu DW 933.

Mirosław Szymanek: No i wtedy też troszkę może głośniej zrobiło się na temat tego problemu w Mszanie. Zauważamy wielkie zmiany związane z poprawą bezpieczeństwa. Dzieci mogą już same chodzić do szkoły. Wybudowano tutaj dwa ciągi pieszo-rowerowe, zauważamy również rowerzystów. Zauważamy całe rodziny, które przechodzą tą drogą, spacerują po tej drodze. A co najważniejsze ta droga jest głównym połączeniem całego regionu, powiatu wodzisławskiego z autostradą. Jest to wizytówka dla regionu, bo zagraniczni turyści, którzy zjeżdżają na węźle w Mszanie, to wjeżdżają na odpowiedni standard drogi.

Koszt remontu to blisko 83 miliony złotych, z czego 47 milionów pochodziło ze środków unijnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj