Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

200 osób z całego świata zjedzie do Cieszyna, by uczyć się języka polskiego

Facebook Twitter

Przyjeżdżają do Cieszyna od 25 lat, pochodzą z różnych krajów i wielu kontynentów. Łączy ich chęć poznania polskiej kultury, literatury i języka. Od poniedziałku (1.08.) przez cały miesiąc uczestnicy letniej szkoły będą brali udział w intensywnych zajęciach, łącznie 80 godzin kursu.

Po południu studenci będą mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach i seminariach. W tym roku przybędzie rekordowa liczba chętnych do nauki języka polskiego – 200 osób z Białorusi, Gruzji, Kanady, Chin, Japonii, Korei Płd., Ukrainy i po raz pierwszy w historii letniej szkoły – z Indonezji, Argentyny, Malezji i wielu innych krajów. Nie tylko nauką będą żyli studenci. Czekają na nich spektakle teatralne, konkursy, zabaw i gry językowe oraz weekendowe wycieczki. Kulminacyjnym punktem letniej szkoły jest „Sprawdzian z polskiego – międzynarodowy konkurs ortograficzny”, ten zaplanowano w połowie sierpnia (15.08.).

XXVI letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

2016-08-01 – 2016-08-28

Wkrótce kampus Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zatętni ponownie międzynarodowym życiem. Na XXVI letnią szkołę języka, literatury i kultury polskiej, organizowaną przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego od 1 do 28 sierpnia, przyjadą studenci z całego świata.

W tym roku przybędzie rekordowa liczba chętnych do nauki języka polskiego – 200 osób z Białorusi, Gruzji, Kanady, Chin, Japonii, Korei Płd., Ukrainy i, po raz pierwszy w historii letniej szkoły, z Indonezji, Argentyny, Malezji i wielu innych krajów.

Przez cały miesiąc uczestnicy letniej szkoły będą zgłębiali tajniki naszego języka i poznawali naszą kulturę. Pod kierownictwem prof. dr hab. Jolanty Tambor grupa doświadczonych lektorów, pracowników i współpracowników Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, po raz kolejny poprowadzi intensywne zajęcia lektoratowe z języka polskiego, łącznie 80 godzin kursu.

Po południu studenci będą mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach i seminariach z zakresu języka polskiego, polskiej literatury, kultury i historii, sytuacji politycznej i społecznej Polski, prowadzonych przez wybitnych specjalistów w poszczególnych dziedzinach, wykładowców z Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni.

Nie tylko nauką będą żyli studenci. Czekają na nich liczne rozrywki w postaci spektakli teatralnych, konkursów, zabaw i gier językowych oraz weekendowe wycieczki dydaktyczno–krajoznawcze. Studenci poznają bogactwo i różnorodność kulturową Śląska, będą mieli również okazję zwiedzić królewskie miasto Kraków.

Kulminacyjnym punktem letniej szkoły jest Sprawdzian z polskiego – międzynarodowy konkurs ortograficzny (15.08), w czasie którego studenci walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i darmowy udział w kolejnej letniej szkole. Tego samego dnia odbędzie się Wieczór Narodów, piękna, kolorowa impreza w centrum Cieszyna, towarzysząca co roku letniej szkole.

Obcokrajowcy zaprezentują swoją kulturę mieszkańcom i turystom licznie odwiedzającym to piękne miasto. Będą tańczyć, śpiewać i częstować gości tradycyjnymi potrawami ze swoich krajów. Z kolei w ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski studenci zainscenizują zaślubiny Dobrawy i Mieszka na polsko-czeskim moście w Cieszynie (19.08).

Tegoroczna inauguracja XXVI letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się 1 sierpnia 2016 roku o godzinie 12.00 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego oraz władze Cieszyna. I – oczywiście – 200-osobowa grupa zagranicznych gości.
Informacje

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj