Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

2014 rokiem „sprawiedliwego socjalisty”

Facebook Twitter

Mowa o Henryku Sławiku, przedwojennym społeczniku i obrońcy górnośląskich robotników, urodzonym w jednej z dzielnic Jastrzębia. W tym roku przypada 120 rocznica jego urodzin. Z tej okazji zostanie odprawiona uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Szerokiej.

Po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej wielkiego Ślązaka. Początek liturgii dziś (16.07.) o godzinie 10.00.

23 sierpnia z Jastrzębia-Szerokiej wystartuje bieg pamięci, w trakcie którego dziesięciu biegaczy pokona łącznie 462 km oddając w ten sposób hołd pamięci Sławika. Finał biegu będzie miał miejsce w obozie Mathausen-Gusen w 70. rocznicę jego śmierci.

Henryk Sławik jest jedną z najchlubniejszych osobowości jakie wydała Polska XX wieku – bohaterem Trzech Narodów – polskiego, żydowskiego i węgierskiego, jednym z największych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Henryk Sławik w 1944 roku został powieszony w Mauthausen za tworzenie dla Żydów z Polski nowych dokumentów z polsko brzmiącymi nazwiskami. Henryk Sławik to osoba synonim słowa bohater. Ratując innych przed śmiercią, sam zapłacił za to własnym życiem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj