Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

21 mln złotych na Odnawialne Źródła Energii

Facebook Twitter

Półtora tysiąca gospodarstw domowych w 10 gminach Subregionu Zachodniego otrzymało wsparcie finansowe na zakup urządzeń fotowoltaicznych, czy pomp ciepła. Mieszkańcy na te informację czekali 12 miesięcy, bo tyle czasu upłynęło od złożenia przez nich wniosków.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Cieszą takie chwilę, bo przede wszystkich pokazują wspólne zaangażowanie, bardzo wielu mieszkańców. Projekt adresowany jest do 10 samorządów, ponad półtorej tysiąca mieszkańców domostw objętych zostanie wsparciem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie środki zewnętrzne. Co warto podkreślić jest to kolejny projekt, który wpływa na poprawę jakości w naszym subregionie na terenie naszych gmin i pokazuje on kontynuacje i determinacje władz samorządowych wielu kadencji.

Radio 90: Długo czekaliśmy, mieszkańcy niecierpliwili się mówiąc delikatnie.

Nie dziwi mnie to ale proces pozyskiwania Funduszy Europejskich zawsze jest procesem bardzo długim, nie mniej jednak ważne, że po 12 miesiącach mamy sukces – mówił Mieczysław Kieca przewodniczący Subregionu Zachodniego.

Ważne, że udało się wspólnie zrobić kolejny krok w walce z zanieczyszczonym powietrzem- dodaje prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Ja myślę, że do projektu przystąpili ludzie, którzy są świadomi ekologicznie, bo patrząc na ilość, pomp ciepła, fotowoltaiki, która się pojawi te procesy też były wśród tej najbardziej świadomej grupy mieszkańców i na pewno jest to krok w bardzo dobrym kierunku i liczę na dalsze działania. Mówmy o tym, zmieniajmy naszą infrastrukturę właśnie w okresie wiosny, lata, czy jesieni, aby zimą mogła nam służyć.

W sumie w województwie śląskim przeznaczono 75 mln na Odnawialne Źródła Energii z czego 21 mln trafi do subregionu zachodniego. Mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa:

Konkretna realna pomoc, dla mieszkańców w walce ze smogiem, czyli coraz lepsze powietrze w województwie śląskim było.

Radio 90: I to nie jest ostatnie słowo mamy nadzieję, bo program Czyste Powietrze, wymaga jednak kosmetyki.

To jest ciągła i stała walka i na pewno nie jest to ostatnie słowo. Jeszcze mamy parę rzeczy do rozstrzygnięcia, natomiast negocjujemy z komisją europejską nową perspektywę finansową, gdzie chcemy szczególnie położyć akcenty właśnie na Odnawialne Źródła Energii, aby w regionie było coraz czystsze powietrze.

Dzięki programowi zamontowanych zostanie blisko 1100 instalacji fotowoltaicznych, 240 kotłów na pellet i 130 pomp ciepła.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj