Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

22 maja Dzień Praw Zwierząt. Ryby, psy, koty też mają głos

Facebook Twitter

Dzień Praw Zwierząt ustanowiony został w rocznicę przyjęcia przez polski parlament ustawy o ochronie zwierząt. Było to w 1997 roku. Jak dziś wygląda przestrzeganie tych przepisów? "Człowiek zwierzętom winien jest poszanowanie, ochronę i opiekę, a także humanitarne traktowanie".

Pod koniec kwietnia w centrum handlowym Focus Park Rybnik przygotowano finał akcji, która miała zwrócić uwagę na psy do adopcji w rybnickim schronisku dla zwierząt. Była tam okazja między innymi do rozmowy z przedstawicielami fundacji Pet Patrol w Rybniku, która zajmuje się prawami zwierząt i reaguje na przypadki ich łamania.

Takie akcje to dobre miejsce i pomysł, by przypominać o prawach zwierząt

– mówiła Radiu 90 Iza Kozieł, z fundacji Pet Patrol w Rybniku:

Iza Kozieł: Tutaj wchodzą takie dobrze ułożone, wychowane psiaki. Jest spokojnie, choć spodziewaliśmy się większego harmidru psiego, różnych psich rozmów (…). My na co dzień mamy kontakt bardziej ze zwierzakami, skrzywdzonymi przez człowieka, które na nowo trzeba nauczyć zaufania (…).

Radio 90: Czy sytuacja zwierząt się poprawia? Czy jest już lepiej jeśli chodzi o respektowanie ich praw?

Iza Kozieł: Powiem szczerze, za każdym razem gdy rozmawiamy w swoim gronie, że jest lepiej, to zaraz pojawia się znów drastyczny przypadek i zachodzimy w głowę, jak to jest możliwe, że jeszcze takie rzeczy się dzieją, kiedy tyle jest edukacji, kiedy tyle się mówi o prawach zwierząt, obowiązkach właściciela. Nadal mimo wszystko ludzie te zwierzaki krzywdzą.

Posłuchaj całej rozmowy:

Przykłady historii z regionu:

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt reguluje postępowanie ze zwierzętami kręgowymi. Człowiek zwierzętom winien jest poszanowanie, ochronę i opiekę, a także humanitarne traktowanie.

– podaje policja z Żor i przypomina, że ustawa zabrania między innymi:

  •  zabijania zwierząt (poza ściśle określonymi wyjątkami),
  • znęcania się nad zwierzętami,
  • trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu,
  • wprowadzania do obrotu zwierząt domowych i nabywania ich na targowiskach, targach i giełdach,
  • prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych,
  • wprowadzania do obrotu i nabywania psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli,
  • rozmnażania psów i kotów w celach handlowych,
  • puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna,
  • odławiania zwierząt bezdomnych bez zapewnienia im miejsca w schronisku dla zwierząt, chyba że zwierzę stwarza poważne zagrożenie dla ludzi lub innych zwierząt.

Ustawa o ochronie zwierząt między innymi nakłada:

  • na osoby utrzymujące zwierzę domowe obowiązek zapewnienia mu pomieszczenia chroniącego je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiedniej karmę i stałego dostępu do wody,
  • na osobę, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, obowiązek powiadomienia o tym najbliższego schroniska dla zwierząt, straży gminnej lub Policji,
  •  na osobę zamierzającą prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną obowiązek uzyskania wymaganego zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.

Ponadto osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są, na mocy aktów prawa miejscowego, do sprzątania nieczystości po swoich podopiecznych i wyprowadzania ich na warunkach jakie w nich określono.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj