Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

22. Targi Pracy w Rybniku: To cały czas rynek pracownika, ale znaleźć dobrego nie jest tak łatwo [FOTO]

Facebook Twitter

33 wystawców ponad 1100 wolnych wakatów - tak w liczbach przedstawiają się liczby 22 Targów Pracy w Rybniku. Przez dwie godziny w sali Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości bezrobotni mogli zapoznać się z aktualnymi ofertami.

22. Targi Pracy w Rybniku

22. Targi Pracy w Rybniku

Szukających pracy nie brakowało, co sprawdził będący na miejscu Arkadiusz Żabka:

Od kilku lat mamy rynek pracownika

– przyznaje Dorota Małyszko zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.

Dorota Małyszko: Rynek się utrzymuje, co jest widoczne i w niskiej stopie bezrobocia. Wydawałoby się, że ta ilość ofert pracy, którą my przygotowujemy, powinna zasycić ten rynek pracy i ta chęć zatrudnienia osób, które tej pracy szukają. Natomiast liczymy się z tym, że pracodawcy oczekują konkretnych kandydatów pod konkretne oferty pracy. Uważam, że są osoby bardziej świadome na rynku pracy, swoich wartości, swoich kwalifikacji. Jeśli to się spotka z odzewem ze strony pracodawcy i on chce tego pracownika poprowadzić, wskazać mu tą ścieżkę, żeby skorzystał z jego wskazówek i wykaże się taką chęcią tego rozwoju jednak, ale da sobie szansę pokierować i posłuchać tych tzw. dobrych rad.

Przedsiębiorcy nie ukrywają jednak, że dziś trudno znaleźć dobrego pracownika, szczególnie wśród zawodów rzemieślniczych czy budowlanych:

Niestety, ale nie jest łatwo znaleźć dobrego pracownika. Jest właśnie taki marazm w zawodach, przynajmniej moim przypadku budowlanych. Żeby ktoś był wykwalifikowany i jeszcze umiał coś zrobi, to jest duży sukces.

To jest zaniedbanie edukacyjne poprzednich lat. Po prostu poprzednie rządy czy teraz, nie ma nakładów na edukację, które zachęcałyby młodzież do nauki zawodów rzemieślniczych. Młodzież nie chce się uczyć manualnych zawodów, takich jak stolarz, murarz, ślusarz, spawacz, rzeźnik.

Drugą sprawą są rodzice, którzy na siłę próbują wprowadzać swoje dzieci – nie, nie będziesz pracował jako fizyczny, tylko ucz się. Idą z automatu do szkół średnich ogólnokształcących, profilowanych, nie typowo zawodowych jak technika. I w tym momencie produkujemy bardzo dużo osób, które mają średnie wykształcenie i muszą gdzieś znaleźć pracę.

Bezrobocie w Rybniku wynosi obecnie 2,9 procenta, w powiecie rybnickim 5,5 procent.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj