Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

234 uczniów w liceum, w technikum- 657. Zespół Szkół numer 6 w Jastrzębiu chwali się swoimi uczniami

Facebook Twitter

We wtorek (31.05.) podczas „Gali Sobieskiego" podsumują kolejny rok szkolny, ale też uczniów z Ukrainy włączą oficjalnie do społeczności szkoły. Zaprosili ich rodziny i nauczycieli.

Gala odbędzie się we wtorek (31.05) o godzinie 11.30 w auli szkoły w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Harcerska 12. Zostali zaproszeni nauczyciele, opiekunowie prac innowacyjnych i wynalazków, oraz uczniowie, którzy zdobyli nagrody na międzynarodowych konkursach wynalazczości.

Jak mówi Jolanta Kłopeć, dyrektor szkoły sukcesów na koncie placówki nie brakuje, a wysokie wyniki uczniów w technikach na egzaminach maturalnych, zawodowych i olimpiadach miały wpływ na wysokie miejsce w rankingu szkół organizowanym przez Perspektywy:

W roku szkolnym 2020/21 Technikum 4 zajęło 9 miejsce w Polsce i 1 w woj. śląskim, w roku szkolnym 2021/22 Technikum nr 4 zajęło 8 miejsce w Polsce i 1 w woj. śląskim. W IX Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim 2020 roku, Technikum nr 4 uzyskało status ZŁOTEJ EUROPEJSKIEJ SZKOŁY PRAWORZĄDNOŚCI RP 2020 r. Jeśli chodzi o wynik w rankingu IV LO, to w bieżącym roku szkolnym jest na 45 miejscu w województwie i 411 w Polsce, to awans z 756 miejsca.

Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Od kilku lat Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego pojawia się na czołowych miejscach tego rankingu. W latach ubiegłych zajmowaliśmy odpowiednio: w 2020-39 miejsce w Polsce , w 2019 – 17 miejsce, a w 2018 -23 miejsce.

Jolanta Kłopeć, dyrektor ZSnr 6 w Jastrzębiu- Zdroju

Specjalnymi gośćmi na gali będą uczniowie z Ukrainy wraz ze swoimi rodzinami oraz kolegami z klasy i wychowawcami:

  • Mykola Chernorai z rodziną, wych. P. Barbarą Sowińską, oraz klasą 1am
  • Oleksander Doronin z rodziną, wych. P. Marianem Janeckim, oraz klasą 1pr
  • Kateryna Skutaru z rodziną, wych. P. Martą Chałupka, oraz klasą 1a
  • Karina Ivaniuk z rodziną, wych. P. Jarosławem Grycman, oraz klasą 2a
  • Arina Pysanko z rodziną, wych. P. Jarosławem Grycman, oraz klasą 2a

Od wielu lat uczniowie szkoły prowadzą działalność innowacyjną, a prace badawcze i wynalazki uczniów zdobywają nagrody i medale na międzynarodowych konkursach, to w tym roku szkolnym np.  złoty medal  i nagroda specjalna na międzynarodowych targach w Macao  oraz medale- złoty i srebrny- na międzynarodowych targach innowacji w Warszawie.

Za uczniami także pierwszy w tym roku Festiwal Naukowy Explory. Utalentowana młodzież walczyła o miejsca w finale Konkursu Explory. Akredytacje do kolejnego etapu otrzymało 8 projektów. Ich autorzy wezmą udział w finałowych rozgrywkach w Gdyni, w tym projekt uczniów z naszej szkoły:TCS – Technical Classes Simulator, Sebastian Kura, Paweł Orlik. To oni wezmą udział w finałowych rozgrywkach w Gdyni, gdzie zawalczą o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu Explory Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory.

Za szczególne osiągnięcia staramy się nominować naszych uczniów do stypendiów i nagród.

Bardzo cieszymy się, gdy zostają tymi stypendiami uhonorowani.

– mówi Jolanta Kłopeć  dyrektor Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu i wymienia tegoroczne nagrody: 10 stypendiów Ministra Edukacji Narodowej, 4 stypendia Prezesa Rady Ministrów, 20 stypendia prezydenta Jastrzębie-Zdrój oraz 14 stypendiów „Śląskie Inwestujemy w talenty”.

„Śląskie – Inwestujemy w talenty” jest projektem Samorządu Województwa Śląskiego realizowanym przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest wsparcie młodzieży uzdolnionej w zakresie języków obcych nowożytnych, przedmiotów matematycznych, informatycznych lub przyrodniczych poprzez stypendia naukowe dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W ramach projektu uczniom i uczennicom przyznawane są stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie na czas trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych (tj. 10 miesięcy).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj